| anutza00dragutza a întrebat:

Buna,am tenul acneic si gras si as vrea sa imi recomandati niste corectoare,fonduri de ten, lotiuni si creme facute in casa sau de la magazine pentru acest tip de ten.Multumesc,dau funoaie pentru cele mai multe si mai bune raspunsuri si daca imi puteti spune si de unde le-as putea achizitiona ar fi perfect.

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

In primul rand tot ce iti voi recomanda mai jos se gaseste la farmacie. Sensiblu sau Helpnet. Sunt foarte bine aprovizionate happy
Pentru acnee si implicit ten gras ai nevoie de ceva tare care sa-ti "omoare" bacteria din temelii. Acneea este de fapt o bacterie. Odata instalata nu mai trece fara un tratament mai dur. Dar dur in functie de tipul acneei.
Cea mai buna crema pe care o stiu e Retin-A, dar cica nu se mai fabrica sau nu se mai aduce in farmacie. In orice caz tu poti incerca sa o cauti. Poate au adus-o din nou.
O varianta putin mai slabuta decat Retin-A ar fi Isotrexin. Pe asta sigur il gasesti. Se intinde usor si are o textura care nu te deranjeaza, nu e lipicoasa (pe mine ma deranjeaza cremele pentru ca multe din ele raman pe ten ca un strat lipicios si gretos care se lipeste de perna).
Si Zineryt este destul de bun, dar ti se obisnuieste repede tenul si apoi nu mai functioneaza. Este si un tratament destul de slabut de altfel. Necesita folosire continua. Nu iti trece de tot asa cum face Isotrexin de exemplu. Sau Retin-A.
Pentru acnee sunt foarte bune si suplimentele de zinc. Pentru ca zincul este cel care se ocupa de piele. Cand lipseste din organism incepi sa ai probleme cu pielea.
A si am uitat sa adaug ca acele creme (Zineryt e solutie si nu ti l-as recomanda decat daca ai probleme minore cu tenul) usuca pielea destul de rau. Dar nu te speria ca si eu am avut problema asta si stiu bine ce zic. Eu am avut acnee destul de urata si mi-a trecut in 3 luni. De atunci nu mai am nimic. Dar uscatul tenului ma teroriza. Chiar si acum mai am probleme cu uscarea (mai ales iarna). Si folosesc crema de la Avene. Este mai scumpa, dar merita. Are o textura atat de usoara si iti hidrateaza din plin pielea.
Ca si lotiuni si in general produse de curatare pentru ten cu probleme iti recomand gama pentru ten acneic de la Eucerin sau gelul de curatare si lotiunea cu apa termala de la Avene.
Ca si corectoare poti folosi orice baton corector pe care il gasesti. Eu am unul de la Oriflame.
Fondul de ten pentru ten gras si acneic trebuie sa fie ori special facut pentru ten acneic, ori cu acoperire mica-medie. De ce?
Cand ai tenul gras sebumul iti iese prin piele si obtii efectul acela de fata lucioasa. Ti se topeste efectiv fondul de ten dupa 2-3 ore.
De aceea poti folosi Revlon pentru ten gras (pe el scrie combination/oily), care este foarte bun ca acoperire daca folosesti si o pudra. Rezista pe ten chiar si 10 ore, iar un pic de luciu apare dupa 6-7 ore. Dar nu are o acoperire foarte mare pentru ca altfel ar aparea luciul repede. In orice caz este mat si putina pudra iti da un finish placut si uniform.
Special pentru ten acneic este Vichy Normaderm si pe asta ti l-as recomanda cel mai mult. Acopera putin mai prost decat Revlon si rezista mai putin, dar este special conceput pentru ten acneic si nu iti afecteaza mai rau tenul. In general fondurile de ten contin chimicale care agraveaza problemele si de aceea dermatologii recomanda Vichy sau deloc. Sa nu te dai deloc e cam absurd. Dar pentru asta s-a inventat Vichy Normaderm. Este fondul de ten de care am fost cea mai multumita.

5 răspunsuri:
| AlissonPadalecki a răspuns:

Incearca zinerit de la orice farmacie.
Il poti lua gratis ducandu-te la medicul de familie si el printr-un control iti da o reteta prin care dovedesti la farmacie ca il poti lua compensat...
Altele sunt tratamente naturale pe care le gasesti in 2 minute dand search pe google "tratamente naturiste pentru acnee si ten gras"
Iar alta optiune ar fi sa mergi in farmacie si sa ceri ajutorul acolo si ele iti vor spune ce au special pentru problema ta. happy

| ElennaGlc a răspuns:

Infuzia cu ceai de menta si castravetele sunt foarte bune pentru tenul acneic. iti poti face o masca din suc de castravete cu miere dupa care folosesti o crema hidratanta

| TinyLittleStar a răspuns:

Murad are o gama intreaga de produse destinate tenului acneic, preturile sunt destul de piperate, dar produsele sunt foarte eficiente. Le gasesti on-line, pe strawberrynet.com

| andreealorena1814 a răspuns:

Iti recomand o crema antiacneica cu argila si propolis.Crema se gaseste la plafar.