| Euzeds a întrebat:

Heii TPU!happy
Pai....hai sa incep cu inceputul...am o mica-MARE problema cu tenul meustraight face.Am un ten extrem de gras si nu stiu ce si cum sa mai fac cu el.De cand ma stiu am avut tenul gras, dar anul asta parca a inebunit.Nu il mai pot lecui cu nimic.Desi am incercat cu diferite creme speciale pentru un astfel de ten,chiar si cu sapun, nu fuctioneaza nimic.Toata ziua tenul meu este gras.Acum,mai ales ca este vara si e cald, imi e si mai greu cu el pentru ca o ia si mai rau razna.Va rog dati-mi niste sfaturi ceva,chiar si creme ca na, poate stiti voi ceva mai bun si poate ca nici nu am incercat pana acum. ORICE!
P.S.big grinaca recomandati ceva creme sau lotiuni va rog sa spuneti si pretul si locul/site-ul de unde l-as putea achizitiona.

Multumesc anticipat!happy

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Gelul de curatare si lotiunea tonica de la vichy le-am folosit vreo 4 luni(sticla aia e destul de mare si iti ajunge mult timp si costa vreo 50-60 lei) apoi am trecut la un gel spuma si lotiune tonica de la Boots(o firma britanica care e cea mai cunoscuta in lume pentru aceste produse) si sunt foarte bune, dar tot cele de la vichy sunt mai bune pentru tenul gras...insa eu nu le-am mai gasit in orasul meu si nici nu am avut timp sa le caut in alta parte.Dar tu daca le gasesti(incearca la sensiblu) cumpara-ti-le.

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Stii care e chestia? Daca ai tenul gras si folosesti sapunuri sau geluri de curatare pentru tenul gras nu poti sa spui ca nu functioneaza.Tu crezi ca iti dai de cateva ori si gata? Trebuie sa folosesti gel de curatare si lotiune tonica in fiecare dimineata si seara PENTRU TOTDEAUNA daca vrei sa scapi de excesul de sebum. Tenul gras NU SE VINDECA, tenul gras SE INTRETINE.

| Euzeds explică (pentru Bondarel99):

Stii ca asta fac si eu da? Si prin asta ma refer la faptul ca folosesc sapunul de curatare atat seara cat si dimineata, si pe langa asta mai folosesc si o crema buna pentru hidratare, si una pentru ten gras, dar asta nu e de acum, e de cand ma stiu.Probabil ca nu ai citit cu atentie intrebarea mea.Eu nu vreau 'sa-mi vindec tenul', nici macar nu am pomenit de asta, si da, stiu si eu macar atata lucru:ca trebuie intretinut.Adevarata mea problema este ca am incercat o gramada de solutii, atat facute de mine, cat si cumparate care nu actionau corespunzator pentru a-mi opri catusi de putin excesul de sebum.Nici de cele pe care le am acum nu pot spune ca sunt extrem de multumita, dar totusi...parca fac ceva in plus fata de celelalte.Eu va intrebam de fapt daca stiti ceva bun(din proprie experienta, sau din auzite) pentru intretinerea tenului gras.happy

| Bondarel99 a răspuns (pentru Euzeds):

Cel mai bun gel de curatare e cel de la vichy normaderm(o sticluta verde) si lotiune tonica tot vichy.Dar ca sa vezi imbunatatiri trebuie sa respecti rutina asta fara intreruperi si in timp se va reduce excesul de sebum si vei avea un ten foarte fin.
Si cum doamne iarta-ma vrei sa se schimbe ceva daca tu iti cureti porii si sebumul cu sapun si apoi iti ingrasi fata si iti blochezi din nou porii cu cremele alea? Crema hidratanta o folosesti numai daca iti simti tenul foarte uscat...te mai plangi ca ti se ingrasa din nou?
Si eu am tenul foarte gras si am suferit si eu mult mai ales ca sunt predispusa la acnee, dar mi-am descoperit rutina de ingrijire si sper sa faci si tu la fel.

| Euzeds explică (pentru Bondarel99):

Deci sa inteleg ca cele doua produse...gelul de la Vichy Normaderm si lotiunea aceea tonica, fac parte din rutina ta?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Euzeds):

Gelul de curatare si lotiunea tonica de la vichy le-am folosit vreo 4 luni(sticla aia e destul de mare si iti ajunge mult timp si costa vreo 50-60 lei) apoi am trecut la un gel spuma si lotiune tonica de la Boots(o firma britanica care e cea mai cunoscuta in lume pentru aceste produse) si sunt foarte bune, dar tot cele de la vichy sunt mai bune pentru tenul gras...insa eu nu le-am mai gasit in orasul meu si nici nu am avut timp sa le caut in alta parte.Dar tu daca le gasesti(incearca la sensiblu) cumpara-ti-le.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pentru ten gras, îţi recomand mască cu argilă, amestecă argilă cu puţină apă, zeamă de lămâie şi castravete. Pasta obţinută se aplică pe faţă. Se lasă să acţioneze 15-20 minute după care se curaţă faţa.
Te pup!

| Euzeds explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,dar am mai incercat-o...nu fuctioneaza, nu la mine...sad

| Zoey112 a răspuns:

Gasesti o multimme de produse la avon si la preturi mici

aici tratamente pe care le poti face singur :
http://www.ziare.com/articole/tratament+ten+gras

| Euzeds explică (pentru Zoey112):

Sunt fatalaughing).Am incercat produsele AVON,nu stiu daca chiar pe toate, dar am incercat destule incat sa stiu ca nu functioneaza, sau cel putin nu la mine.Iar cele pe care le pot face singura, care mi le-ai dat nu fac altceva decat sa-mi aspreasca fata, nu sa ma ajute in problema mea...dar multumesc oricum.

| Zoey112 a răspuns (pentru Euzeds):

Scuze ca nu te-am ajutat happy

| ღAngiießăă a răspuns:

Spală-te des pe faţă cu apă şi lămâie.