| Lola200228 a întrebat:

Am tot auzit ca dacă ai parul gras și nu ai timp sa îl speli sa folosești pudra de talc. Întrebarea e, ce pudra de talc se poate folosi gen din ala de corp? Eu nu am auzit de vreo pudra de talc pentru par.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nici eu nu am auzit asa ceva, cum sa te dai pe par cu pudra de talc.
Parul gras il speli cu sampoane dedicate si te speli cat de des poti dar nu zilnic! Testezi sampoane si vezi la care sampon parul tau se ingrasa cel mai greu, eu am parul gras aveam sampoane care dupa ce ma spalam deja parul deveana gras in cateva ore si am descoperit sampoane la care parul se ingrasa dupa 3-4 zile.
Parul gras se spala mai des decat parul normal, lesne de inteles de ce.

| Ofiintă a răspuns:

Folosește sampon uscat: batiste, dove. Găsesti in sensiblu, dm, hypermarketuri.

| anonimg a răspuns:

Nu există pudră pentru păr. Decât dacă te îmbraci în artist, în joker și îți pui în cap toate prafurile și pe față toate vopselurile.
Și n-ai voie să n-ai timp să îți speli părul. Obligatoriu trebuie să devină o obișnuință. Îl speli la două zile cu sampon special împotriva părului gras. Recomand head & shoulders.

| Catrice a răspuns:

Si eu care credeam ca s-a inventat samponul uscat...

| Ofiintă a răspuns (pentru Catrice):

Aflăm ceva nou zilnic laughing

| Catrice a răspuns (pentru Ofiintă):

De când cu carantina, aflu noutăți în fiecare zi.

| Ofiintă a răspuns (pentru Catrice):

Te cred happy

| zilog a răspuns:

Poti sa te speli cu galbenus de ou si scapi de o multime de probleme
https://www.libertateapentrufemei.ro/......sti-156150

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se foloseste pudra de talc simpla, din aia pentru bebelusi, am vazut tehnica asta pe la vreo 2-3 nebune care nu aveau chef sa isi spele parul. Sfatul meu este sa cauti un sampon pentru par gras, iar in cazuri exttreme poti apela la un dermatolog

| dragodana a răspuns:

Salut!
Sampoanele uscate contin pudra de talc.
DAR... daca esti bruneta se va vedea la radacini ca si cum ai matreata.Niciun sampon uscat nu e grozav.Asta e o solutie doar ca sa amani spalatul pe cap o zi.
Poate hair-stylisti stiu sa-l foloseasca eficient, dar mie nu mi se indemana.Am facut mai mult rau decat bine.
Intr-adevar, poti folosi si o pudra de talc, dar o sa-ti imbacsesti tare rau parul pentru ca nu vezi bine tot capul, si aici este vorba de controlul dozajului.

| alecsawng01 a răspuns:

Nu ar fi indicat sa folosesti pudra de talc sau chiar si sampoane uscate, pentru ca porii se imbiba cu acea pudra, iar acest lucru ii fac sa produca si mai mult sebuum. Parul se ingrasa mai rapid uneori si pentru ca nu este spalat corect, poti sa cauti pe Youtube cum te speli corect pe par (masat usor 3 min scalpul cu sampon doar la radacina, clatit foarte bine si repetat). Daca te ajuta la ceva informatia asta happy

| 7PotDouglah a răspuns:

Nu mai căuta scuze pentru a nu-ți spăla părul.
laughing

| razvan34567 a răspuns:

Cel mai bine folosești balsam sau uleiuri pentru a hrăni firul de păr și pentru a îi da volum și pentru a menține starea de curățenie

| Ofiintă a răspuns (pentru razvan34567):

Balsamurile, respectiv și uleiurile nu oferă volum, ba dimpotrivă iau volumul. Nu mentin nici starea de "curatenie", pentru acest ultim aspect se ocupă samponul, care de altfel este un produs conceput pentru curatarea scalpului, implicit si a parului.
Revenind, balsamul si uleiul sunt produse de hidratare si nutritie, pentru a preveni uscarea parului.