| randomness a întrebat:

Aş vrea să-mi citiţi întrebarea dacă aveţi un pic de timp. Sunt o fată de 16 ani şi am nevoie de ajutor şi nişte sfaturi. Sper să nu vă plictisesc. Problema mea este greutatea prea mare şi lipsa încrederii de sine din această cauză. În prezent am 73 de kg. Cel mai mult am cântărit în jur de 84 de kg, acum în jur de 2 ani. Am slăbit cu ajutorul unei curi de slăbire 4 kg iar apoi am apelat la nişte produse pentru slăbit, ajungând la cca 70 kg. Am învăţat să mănânc sănătos, nu mai mănânc carne, nu mănânc pânie aproape deloc, dulciuri deloc, nici prăjit. Am început să merg la sală iar apoi la înot. Nu se vede deloc, ba din potrivă. Muşchi am, dar grăsimea nu dispare. Marea problemă este la coapse, sunt mari. Ştiu că probleme acestea sunt de la ovarele micropolichistice (am aşa ceva) şi de la tiroidă. Chiar dacă sunt mai slabă tot nu am încredere în mine şi mă simt foarte complexată fiindcă depun efort să rezist tentaţiilor. Mă consider urâtă în momentul de faţă dar cred că aş fi frumoasă dacă aş slăbi. Chiar dacă pare foarte absurd în adâncul meu visez să fiu model (nu sunt vreo "piţipoancă" sau ceva de genul, din contră). E un vis ce cred că îndeplinit mă va face fericită. Tocmai această visare mă face şi mai tristă fiindcă nu văd cum ar putea fi posibilă o astfel de transformare. Cum aş putea să realizez ce am în minte? Privind propriile probleme mi se pare imposibil. Sunt descurajată de majoritatea lumii, oamenii (mai ales băieţii) se uită urât şi fac remarci când mă văd. Nu-mi este uşor deloc... mă simt mereu tristă, mă îmbrac în culori închise, sunt încruntată, pe scurt dispoziţia mea se reflectă pe propria faţă. Nu ştiu cum să scap. Vreau foarte mult să fiu frumoasă, să nu se mai poarte oamenii urât cu mine. Până la vârsta aceasta a trebuit să suport, niciodată nu am fost slabă. Vreau să fiu slabă dar nu mai ştiu ce să fac.
Scriu asta fiindcă dacă aş fi vrut să vorbesc cu o persoană pe care o cunosc m-ar fi ignorat sau ar fi rânjit când i-aş fi spus de visul meu... aşa, pe internet, poate unii dintre voi puteţi fi imparţiali. Aş vrea nişte sfaturi, poveşti de-ale voastre cum aţi reuşit să slăbiţi şi să fiţi aşa cum vreţi. Vă mulţumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Sa faci sport si sa tii dieta.
Iti poti cumpara o coarda si sa sari in fiecare dimineata, la pranz si seara cam 30min.O sa vezi ca vei slabi.

| IloveME a răspuns:

Te inteleg perfect si eu am avut o perioada cand cand incepusem sa ma ingras si foarte bine, dar nu am urmat nici o dieta, doar mi-am luat de la gura.mancam doua mese la zi,dulciurilor deja le uitasem gustul,multe fructe si salate de legume,painea a disparut din viata mea!
La inceput mi-a fost foarte greu,dar pana la urma mancam cate o salata de varza,rosii,castraveti si oua si puteam jura ca ma saturam si inca bine,nu mai simte-am foamea!
Incearca sa mergi la medici si sa-ti iti recomande ei dietele! tu deja esti obisnuita,deci nu iti va fi asa greu! Si nu le lasa,fi ambitioasa si tine-te de ele pana ajungi la greutatea mult dorita!
Cunosc o fata care si ea era mereu grasuta,dar a mers de doua zi pe saptamana la inot si a reusit sa arate super, chiar nu mai avea nici un gram de grasime pe ea si nu a urmat nici o dieta, doar inot!
Ai rabdare, rezultatele nu se vad pe moment, la fel cum si tu spui ca in doi ani ai slabit 11 kg, poate peste doi ani vei spune ca ai mai slabit inca 11! mananca sanatos, fa inot si ti-as mai recomanda abdomene!
Sper ca te-am ajutat cat de cat! o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine să te simţi complexată de acest lucru. :) Ai menţionat vârsta şi greutatea, dar nu şi înălţimea, iar înălţimea are un cuvânt important de spus. Plus că nu eşti încă complet dezvoltată. Nu ştiu metode de a slăbi, dar ştiu că nu trebuie să te înfometezi sau să te abţii foarte mult. Îţi recomand să urmăreşti Doctor Oz, pe Euforia, în fiecare seară, de luni până vineri, ora 22:00. Sunt acolo multe metode de a slăbi dacă îţi doreşti asta foarte mult.
Şi despre "frumuseţile" care îşi bat joc de tine... roagă-i să îşi cumpere o oglindă mai mare. Nimeni nu e perfect.
Despre visul tău. Nu mi se pare amuzant sau prostesc. Mi se pare chiar interesant şi sunt sigură că vei reuşi cândva. Sunt multe fete frumoase care au o mică problemă cu greutatea, dar asta nu le-a împiedicat să devină model. Uite aici: http://bravonet.ro/......del-14.jpg
Multă baftă şi să nu te mai deprime acest lucru!

| Hermaniona a răspuns:

Inca corpul tau se dezvolta.
cu mult efort fizic se poate reusi deoarece inca esti in crestere
trebuie sa te gandesti ca vei reusi pentru. ca si starea de spirit influenteaza
si eu am avut probleme asta dar tot nu sunt cum mi-as dori dar ma simt bine
succes in continuare!

| Hikarie a răspuns:

Imi poti da add pe messenger si poate te pot ajuta : rennomonogatari

| Zεflεmitoarεa a răspuns:

Mă, tu continuă cu sportul şi mâncarea în cantităţi reduse. Altceva, n-ai ce face.

| DaDaDa a răspuns:

Hei..Uau..:o. Cati ani ai tuhappy? Si eu mananc chiar foarte mult, si m-am cam ingrasat in ultimul timp, dar sincer nu-mi pasa.
Nu mi se pare ceva anormal problema ta, adica..cum sa-ti spun? Ai destul timp in viitor sa slabesti. Daca acum vrei sa faci asta, atunci practica mai multe sporturi.Fa exercitii fizice..etc:*

| Gabitza11 a răspuns:

Nu stiu ce as putea sa ti zic... Eu am 13 ani si in jur de 50 kg, 1.54 inaltime, crezi ca sunt grasa? Iti zic eu, sunt cam plinuta. Ideea e ca eu n am timp pentru sport si am o mare slabiciune pentru CIOCOLATA, sunt foarte foarte nebuna dupa ciocolata. Si parintii au ajuns sa mi spuna ca ar trebui sa fac sport...(asta e modul lor subtil de a mi spuna ca m am ingrasat). Eu nu vreau sa renunt la unele ''placeri ale vietii'', fac ceea ce mi place, mananc ceea ce mi place si mi traiesc viata. Spuneai ca unele persoane (mai ales baieti) se rad de tine? IGNORA-I. Se vede ca nu au pic de minte. Cred ca tu iti faci griji si pentru ca crezi ca n o sa te placa niciun baiat, nu? Stai linistita, totul se va rezolva, cand vei gasi persoana potrivita aceasta nu te va iubi neaparat pentru cum arati, te va iubi pentru ceea ce esti (sau cel putin asa mi a spus o matusa de-a mea), asa ca ZAMBESTE! Arata le o oamenilor pe cea care esti cu adevarat! Eu asa fac si o duc destul de bine. SUCCES in a ti trai viata! PS. Nu stiu ce vei spune despre faptul ca ai primit sfaturi de la o pustoaica de 13 ani. laughing

| Anca86 a răspuns:

Anca_nicoleta86 si vorbim happy
si eu am o poveste asemanatoare si am reusit si reusesc in continuare happy