| Marianahsvvd a întrebat:

Deci.
Legat de slăbit.
M-am ingrasat enorm.
Nu ma mai suport, eu ador sa fiu slaba, ma simt perfect…
In fine, problema e următoarea.
Am ambiție, știu cum pot slabi, însă…dacă văd ceva bun in Bucătărie și ma apuc sa mănânc putin…nu ma mai opresc laughing, nu știu de ce, simt uneori o pofta…enorma de mâncare, voi cum ati reușit sa slăbiți cel mai rapid, fără diete, adică sport, mâncare putina, dar ce mâncare și in ce combinație?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideea este sa nu te pui sa mananci din cratita, doar iti pui o portie mica de mancare si cand ai terminat-o, pui farfuria la spalat si iesi din bucatarie.
Bineinteles ca este vorba de vointa aici, iar daca vrei sa arati bine primavara -vara asta, atunci sacrifica-te si manaca putin.
Nu ti-ar strica sa faci si ceva sport, fiindca ar accelera arderea caloriilor si ai slabi repede si frumos.

| 1997onur a răspuns:

Bro eu anul trecut aveam 70 de kilograme acum am 81 de kilograme când am început cu Dulciurile mam îngrășat și am făcut burtica și fălci și eu mănâncă seara atunci începe la mine dieta laughing) sera ziua bag doar câteva dulciuri dar seara ca-n vin de la muncă mereu îmi iau dulciuri și suc fanta cu struguri și bounti cu cocos și asta este tot la mine Dulciurile sunt mâncarea nu gătesc deloc acasă îmi iau Shaorma cu usturoi dacă îmi este foame și suc fanta cu struguri și mise umfla burtica-_- și fălcile se fac roși pentru ca mereu mănâncă la soare shaorma nu mănâncă deloc în casă nu-mi place sa mănâncă în acasă doar dacă vin obsoit de la muncă și baxez cât pot dulciuri și ma culc.

| SharpEagle a răspuns:

Si ce adori sa mananci, cu precadere? Nu-i asa ca dulciuri si carbohidrati?
Daca da, afla ca ele au un rol in cresterea serotoninei si dopaminei.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3124340/

De asta oamenii mananca atunci cand sunt depresivi. Depresia vine, de fapt, cu o lipsa de hormoni ai "fericirii" in creier. Alimentatia poate compensa (prin triptofan, un precursor al acestor hormoni), dar si pacali in acelasi timp, printr-un mecanism artificial creat, cel al recompensei.

Ce ai putea sa faci? Pai, sa cauti surse care sa-ti potenteze acesti hormoni in alta parte, nu in frigider. Mai ajuta si iesitul in aer liber, statul in soare, miscarea, activitatea fizica, relationarea, satisfactiile din hobby-uri, muzica. In realitate, nu faci altceva decat sa depasesti starile depresive, pana la urma.
Mai poti incerca si ruperea acestui mecanism, prin tehnici mentale, meditatie, stickere lipite pe frigider care sa-ti aminteasca lucrurile urate ce pot sa apara atunci cand mananci peste masura ori care sa contina texte motivationale despre cum ai putea deveni daca n-ai mai manca asa mult. Poti chiar sa folosesti ceva care miroase urat sau are un gust infect si care-ti taie brusc pofta de mancare.

| Antopuff a răspuns:

Rapid nu poți slabi decât prin infometare. Ca sugestii ar fi sa nu mai ții dulciuri in bucatarie ci fructe iar când iti e pofta de ceva dulce mănânci fructe. Eu personal am renunțat la prăjeli si dulciuri o perioada, timp în care am facut foarte mult sport. Chiar și acum îmi controlez ce mananc si in funcție de ce mănânc intensific antrenamentul.

| AlaSwek a răspuns:

Mănânci o singura masa pe zi, seara și dimineața un mar sau oricare fruct iar restul timpului apa.