| An89 a întrebat:

Azi mi-am luat mustața, și am fost puțin cam agresivă și am rămas cu o rană, nu știu dacă am smuls și pielea, nu am observat asta pe bandă. A pățit cineva așa ceva? Mă ustură, sunt roșie, dar că nu pare a fi doar atat. Ce ati facut dacă ați fost în situația mea?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dezinfecteaza locul cu apa oxigenata sau spirt sanitar (eventual diluat) si unge locul cu un strat fin de Fluocinolon N sau Baneocin. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Așteaptă să ți se vindece rana, ai putea să aplici o cremă.

| alina2k18 a răspuns:

Https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10057728
Foarte buna pentru calmarea si repararea pielii, iritata-degradata de diverse proceduri-afectiuni.
Mai poti incerca si Cicabio de la Bioderma sau Cicalfate.
Si eu mi-am provocat o rana de genu cand am insistat cu benzile. din pacate m-am patat putin pentru ca am iesit afara fara protectie solara si aveam de fapt vreo 2-3 rani micute dar s-au dus petele in timp cu o ingrijire adecvata.
Otherwise, Baneocin pudra timp de 2-3 zile si o sa se vindece.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am fost in situatia de a avea rana de la epilat mustata dar nu am facut nimic, doar am asteptat sa se vindece rana.
Dar asta nu inseamna neaparat ca ar trebui sa faci la fel. Ideal ar fi ca mai intai sa o dezinfectezi cu rivanol sau spirt (spirtul ustura) apoi sa pui un plasture. Dar daca stai acasa las-o asa pentru ca se vindeca mai repede daca o lasi libera.
Asta daca ai rana.

Din ce am inteles eu tu ai doar pielea iritata. Spala zona, eventual aplica o crema hidratanta si asteapta sa iti treaca.
Daca ai apa termala e foarte bine. E excelenta pentru pielea iritata. Eu o foloses zilnic pentru ca imi place senzatia pe care mi-o da.

| BlackLight1987 a răspuns:

Incearca cu crema hidranta ce se foloseste dupa epilare. Nu aveai cum sa smulgi pielea, este doar o iritatie. O sa dispară...donat worry!winking

| abcddcba a răspuns:

Este o iritatie pe piele, nu este nimic grav. Nu sta cu mana acolo, pentru ca te poti irita si mai rau, lasa pur si simplu sa treaca de la sine, in cateva zile vei fii ca noua. Cu cat atingi zona mai des cu atat se irita mai rau, las-o pur si simplu sa dispara, daca se vede nasol, nu iti da cu cine stie ce peste, nu umblii in sanii goi pe strada sa rada oamenii, umblii putin rosie sub nas. big grin Refacere placuta laughing)) tongue