| Venusgirl a întrebat:

cam in cit timp se trateaza o acnee de tip mediu (10-40 cosuri), si ce imi sfatuiti sa fac ca sa scap cit mai repede posibil?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu am fost la dermatolog si mi-a dat tratatament in functie de tipul de acnee.
Dimineata, spalat cu sapun de la acne out, dupa spalare cu sapun, folosesc o crema care se da doar pe cos tot de la acne out, apoi seara spalat cu tot ca sapun, iar seara cu o solutie de la acne out ( pun cateva picatuti pe o discheta demachianta), apoi aplic o crema hidratanta. Plus, ca am pastile bio-seleniu + zinc 15 zile ( 3 luni). Si momentan dupa 1 luna, nu mai am cosuri, am doar petele ramase care mi-a recomandat sa fac un peeling facial pentru indepartare lor, dar inca mai am tratament.
Deci, sfatul meu e sa te duci la un dermatolog, sa vada ce tip de acnee ai, care e cauza ( pe baza de stres, pe baza hormonala, din cauza alimentatie proste)si sa iti dea tratamentul adecvat, nu are rost iti incarci tenul cu tot felulul de creme si masti daca nu stii care este cauza si tipul.
Inafara de dermatolog, trebuie sa ai si o igiena foarte buna, spalat zinic pe fata dimineata si seara, plus un mod de viata sanatos, adica mancare sanatoasa, fara prea multe prejeli, dulciuri, grasime.

| cristimihailov a răspuns:

Daca esti in crestere s-ar putea sa nu poti sa scapi de ele.

Altfel poate e mai bine sa elimini din alimentatie lactatele (si produsele derivate) precum si mezelurile si carnurile procesate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subscriu si eu la ce a zis Cristi, lactatele fac rau dar si alimentele prajite.

Cumpara-ti unguent banocin ajuta la omorarea bacterilor si distruge cosurile. Iar pentru ca tenul o sa se usuce de la ea iti recomand crema hidratanta bioderma sensibio rich.
Unguentul e 15 si crema 55, ambele la farmacie. Poti sa cauti mai multe despre tratarea acneei pe www.pasagera.ro

| kiri11 a răspuns:

Un produs de care am auzit ca este bun pentru problema ta. Nu l-am folosit dar am prietene care il folosesc si par a fii multumite - schimbdeocazii.com/frumusete/lupta-acnee-in-luna-sau-retur-bani

| Rusz_Anamaria_1998 a răspuns:

Buna. Si eu am avut cosuri si încă am.
Eu zic sa nu prea iti faci griji. Ele fac parte din tine acum pentru ca esti in crestere.
Iti recomand Zinerit care e foarte bun si scapi de ele usor (mai multe detalii primesti la farmacie)
Crema de galbenele.
Sapunul protex cu care sa te speli pe fata. De fapt, cosurile sunt pungute de puroi care rezulta din bacterii. Foloseste sapunul, apoi zinerit. V-OR dispărea.
Succes :*