| Bubble13 a întrebat:

Ce credeti ca este mai bun pentru epilat:ceara sau epilatorul? Justificati-va raspunsul. Funda

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Minusuri: sunt dureroase, pot irita pielea care e mai sensibila
Plusuri: Ambele metode smulg firul de par
Asi alege ceara si asta din simplul motiv ca dupa ce folosesti epilatorul unele fire de par iti cresc sub piele si singura modalitate de a scapa de ele este sa te razi.

12 răspunsuri:
| TwixulDrept a răspuns:

Pai ambele sunt foarte bune. Dar au si avantaje si dezavantaje.
Ceara-avantaje:
ia mai multe fire de o data
se gasesc benzi de ceara pe care doar le incalzesti un pic
dezavantaje -
nu ia firele mici
nu ia cateodata toate firele
daca iei ceara la cutie trebuie sa stai s-o incalzesti si se face mizerie, etc.
destul de costisitor fata de epilator care dai cateva milioane (2-3) pe un epilator dar te tine cativa ani
Epilatorul
avantaje: ia si cele mai mici firicele daca insisti putin
e practic, si micut
il poti folosi cand vrei fara sa stai ca la ceara sa incalzesti ceva sau etc.
dezavantaje:
e cam dureros
pielea e mai predispusa la aparitia firelor intoarse in piele dar cu un scrub se rezolva
Alegi ce crezi tu ca ar fi mai bun. Eu una folosesc epilatorul pentru ca ceara este costisitoare si epilatorul mi se pare mai practic. Restu tine de tine. Bafta!

| LarisaDragomir a răspuns:

Mie mi se pare ca ambele sunt bune.Eu ma fac cu epilatorul si nu ma doare(pe picioare), dar la epilatul intim e mai bine sa te faci cu crema.

| adrew a răspuns:

50% din intrebarile de pe TPU sint legate de epilare laughing

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre ceara de unica folosinta

http://www.sfaturilemariei.com/......zit-ceara/

| Cetateanulturmentat a răspuns:

Depinde de pielea ta eu ma irit de la ceara asa ca ma fac cu epilatorul sau cu crema dar daca nu ai probleme, ceara este mai buna pentru ca te doare mai putin, in plus epilatorul este o cauza pentru firele care cresc pe sub piele.Depinde de tine. Si daca nu crei sa te doara incearca si cu crema depilatoare.

| Alexa843 a răspuns:

Ceara smulge mult mai bine firul de par numai ca e o metoda foarte dureroasa si ramai cu ceara pe suprafata pe care ai epilat-o care se indepardeaza destul de greu. Cu aparatul epilator nu e asa de dureros dar dupa 1-2 saptamani iti creste la loc parul deoarece mai si rupe firl de par nu doar il smulge. Asa ca ambele au plusurile si minusurile lor.

| steffyboy a răspuns:

Epilatorul...smulge firul si asa iti creste mai greu parul.

| soffie a răspuns:

Ambele sunt la fel de bune, parerea mea este ca epilatorul e mai dureros decat ceara..acum depinde cum suporta fiecare

| BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary a răspuns:

Ceara pentru ca in timp parul ti se mai rareste, iti lasa picioarele mai fine si nu doare asa de tare. laughing

| iulioara a răspuns:

Ambele smulg firele de par din radacina ceea ce creste din calitate. Eu aleg ceara pentru ca la ea simtim durerea doar 1 secunda la indepartarea rapida a ei, spre deosebire de epilator la care dureaza mai mult pana la indepartarea completa a firelor, durerea fiind mai puternica. Funda? Deci optez pentru ceara! Si, daca o vei folosi, nu uita sa folosesti o crema hidratanta dupa pentru a evita aparitia unor mici bubite rosii!

| alymiky13 a răspuns:

Ceara. Daca te faci cu epilatorul iei fiecare fir de par in parte, daca te faci su ceara rupi mai multe fire de par deodata si nu doare rau.

| SuntDoaRoFata a răspuns:

Ceara