| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Ce părere ați avea despre o fată care poartă un sutien cu mult, mult push up și ea nu are sâni absolut deloc? Vi se pare foarte penibil?
Eu am 16 ani, slaba nu sunt, mama are sânii foarte mari și toate colegele mele si prietenele au sânii cel puțin cupa B.
Și port și eu de ceva timp un sutien foarte mare plin cu burete pentru ca imi e rușine că nu m-am dezvoltat și eu ca ele. Îmi voi pune in viitorul apropiat silicoane, nu pot sa ma accept asa...
Am si ciclu de peste 3 ani și am crescut normal doar că sânii sunt la fel ca ai unui băiat, plati si departati. Si nu mostenesc pe nimeni, la mine in familie toate au sânii mari. Nu știu ce să mai fac.
Nici vara nu pot merge cu fetele la strand pentru ca atunci ar vedea ca nu am nimic in sutien si ar râde de mine. Și-ar da seama ca tot timpul am purtat un sutien gol...
Chiar mă simt foarte nașpa așa

37 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Dacă mama ta are sânii mari, e aproape imposibil ca tu să ai sânii mici. (dacă nu ești înfiată laughing ) Numai că vârsta de dezvoltare a sânilor e foarte diferită de la persoană la persoană.
La unele începe de la 12-13 ani, la altele începe și pe la 16-17 ani sau chiar mai târziu. Asta depinde de hormoni.
Dacă abia acum 3 ani ți-a început ciclul, mai ai mult până ca dezvoltarea ta să fie completă. Așa că nu te mai agita degeaba. Ai răbdare.
Și îți spun încă odată. Dacă mama ta are sânii mari, în mod sigur și tu vei avea sânii mari.
Crede-mă. Sunt expert în sâni.winking laughing

| Sindbad a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Pentru ca gasesti o solutie exterioara (si gresita) la o problema interioara. Nu este problematic faptul ca ai sanii mici (de altfel este posibil sa-ti mai creasca in urmatorii 3 ani, maturizarea ta fizica nu s-a incheiat!), ci faptul ca nu ai incredere in tine. Punandu-ti silicoane (pe care o vad ca o automutilare) tu nu rezolvi problema cu increderea in tine, ci doar un efect al lipsei de incredere. Chiar daca esti adolescenta si este normal sa ai probleme de incredere, de personalitate, de orice, nu te grabi sa le rezolvi prin solutii radicale. Multe probleme se vor rezolva de la sine.
Evident, diversele sfaturi sa te preocupi de scoala/carti samd nu-si au rostul si sunt total alaturea cu drumul in chestiunea ridicata de tine. Esti fata, iti doresti sa fii frumoasa, sa atragi, sa farmeci si te vezi lipsita de un atu important. Ok, feminitatea nu sta numai in sani, compensezi altfel: stima de sine este decisiva, pentru ca pe baza ei iti poti crea o aura de atractie. Invata sa dansezi, sa fii gratioasa in cele mai marunte gesturi, sa te aranjezi intr-un anume fel, sa emani incredere si ai reusit.
Pe cand prin siliconare nu numai ca pierzi posibilitatea sa faci toate astea (+posibil sanatatea) dar iti minezi inca si mai mult increderea in sine. Nu este asta o autoamagire?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Penibil e sa nu te impaci tu cu tine. Plus ca e mult mai putin important cum arati fata de cum te simti TU cu propria persoana. Legat de silicoane... no comment. Vezi ce zice Bula, ca zice bine. Sinii mici au si ei avantajele lor. Vezi cazul Halep, si nu numai. Eu am avut doua colege in liceu cu sinii foarte mari si din pacate ambele aveau probleme mai cu spatele din cauza asta.

| RainmakerX a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Nu ai pentru ce.
Si inca ceva! Niciodata sa nu apelezi la operatii!

| Lety20 a răspuns (pentru marevna13):

Totalmente de acord.

| Lety20 a răspuns:

Eu am inceput sa port sutien de la 15 ani, pe atunci nu erau cu burete, cea mai mica marime si inca i-mi erau mari. In schimb am avut lapte pentru bebe chiar daca ma intrebau de unde oare? Am alaptat pana la 8 luni, refuza altceva mancare, am intarcat copilul la 1 an si 3 luni... Sanii s-au marit. Daca ma ingras is mai mari, daca slabesc is mai mici, si e normal asta. Cunosc femei care au nascut 2- 3 copii si au sanii mici. Principalul e sanatatea.

| J0B0MAT a răspuns:

Şi eu care credeam că oamenii de la Cernobîl (că tot e în vogă serialul) au suferit. Dar tu ai adevărate probleme.Chiar nașpa.