| NuDauNiciunNume a întrebat:

Ce parere aveti despre epilarea cu zahar (sugaring)? Merita? As dori sa ma fac pe picioare la salon pentru ca am firul gros si daca ma epilez acasa cu bigul imi creste pana in urmatoarea zi.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu bigul te razi nu te epilezi.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Experienta mea a fost neplacuta la un salon de epilare cu zahar desii are multe recenzii bune.
Am mers din orasul meu 60 km in alt oras fiindca nu am gasit la momentul respectiv in orasul meu (acum 5 ani de zile).
Procedura a fost dureroasa, a durat mult, costul a fost mai mare si surpriza...A doua zi m-am trezit ca imi crescuse parul ca si cum m-as fi ras cu bicul.
Asa ca am incercat eu sa imi fac ceara de zahar acasa, facand mot-a-mo tot ceea ce arata in tutorial pe Youtube, apa, zahar si sucul de la o lamaie.
Nu reuseam nici cum sa ma fac eu singura, in nicio parte, reuseam doar sa smulg cateva fire. Am incercat vreo 2 saptamani in care imi preparam zilnic o noua tura de pasta de zahar apoi aveam ce spala oala in care o faceam, pentru ca se lipea de oala.
Nu am reusit nici cum, insa pe o mica parte de 2 cm de pe piciorul drept, nu imi mai creste de loc de cand am incercat eu epilatul acasa cu ceara de zahar si sunt 5 ani de atunci.
Pana la urma am gasit si o tipa din orasul meu, am mers la ea, dar habar nu avea sa faca. I-am spus sa incepem cu axilele, si cand mi-a apasat o data ceara de zahar, m-a invinetit instantaneu. I-am dat banii si am plecat. De atunci merg la salon normal si ma epilez lunar cu ceara sau bicul.

Asta a fost experienta mea, asta nu inseamna ca va fi si la tine la fel. Poate vei intalni o persoana care se pricepe!

Succes!

| NuDauNiciunNume explică (pentru Sophieka):

De curiozitate, in ce oras ai mers prima oara sa te faci cu zahar?

| Sophieka a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Timisoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La salon, merge. E mai economica, sanatoasa, nedureroasa si prietenoasa cu mediul. Acasa insa, nu prea merita, am incercat de cateva ori si nu am fost multumita.
Eu una as opta totusi pentru epilare definitiva sau epilator, dar daca nu, zaharul e o optiune buna.

| NuDauNiciunNume explică (pentru anonim_4396):

Nu doare deloc? Sau mai putin? Am incercat cu ceara de cateva ori da m-a durut foarte foarte tare si am avut bubite rosii doua zile. Am mers la cateva sedinte de epilare definitiva, dar nu am putut continua deoarece am o problema de sanatate ce interzice total laser&ipl.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Doare, dar semnificativ mai putin, este suportabil. Acum depinde si de pielea ta, eu zic sa incerci si sa vezi cum reactioneaza.

| christall a răspuns:

Incearca si vezi, nu strica.