| Bibi727828272 a întrebat:

Buna☹️ ce sa fac să ma mai ingras putin? Nu sunt dezvoltata deloc, fac 17 ani in august si am doar 1, 53 inaltime si 40 kg...par de 12 ani si toți imi spun asta! Am încercat sa ma ingras putin dar parca am pus doar la burta. Vreau sa imi măresc picioarele si bratele, imi e rusine vara sa ies in maieu sau in pantaloni scurți pentru ca pare că am membre de gaina! Mai sunt si scunda ca un copil de clasa a 3a, fratele meu la 10 ani imi ajunge la bărbie, va rog, cum as putea sa schimb asta? Vreau si eu sa par de varsta mea! La 16 ani credeam ca ar fi trebuit să incep si eu sa ma dezvolt, toate colegele mele la liceu sunt plinute, cu fundul mare, al meu e inexistent, sâni am...sa zicem ca pentru statura mea sunt chiar destul de maricei, dar se vede si mai ciudat pentru că simt ca arăt disproporționata si am si șoldurile mici, vreau sa am șolduri mai rotunjite, ajutor! Până la vară macar sa pun ceva pe mine! Ca o sa merg cu clasa la mare și parca vad ca o sa stau închisă in camera de rușine in timp ce toti se distrează.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de un sport si evident pune mana serios sa mananci mancare sanatoasa, ca fara mancarea nu te vei ingrasa niciodata.
Sala nu-i recomandata pentru adolescenti si nu ti-o recomand nici tie, fiindca fiind deja sub-ponderala ai toate sansele sa slabesti mai mult.

PS copilasul ala, zokozew are doar 14 anisori si nu are habar pe ce lume este, asdar sfaturile lui nu trebuiesc luate in considerare.

| ZokoZEW a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti, vorbesti mult, prost si fara rost.Am vazut raspunsurile tale pe TPU, te dai si tu desteapta prin raspunsuri lungi, si cum zice psy, notiuni invatate de pe mezezoic.N-ai ce face cu viata ta?, n-ai un job? stai toata viata pe TPU, fa ceva cu viata ta Tanti, si nu te da tu mare desteapta, ca daca ne uitam in contul tau bancar, nici bani de o paine n-ai.

| ZokoZEW a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti, vorbesti mult, prst si fara rost.Am vazut raspunsurile tale pe TPU, te dai si tu desteapta prin raspunsuri lungi, si cum zice psy, notiuni invatate de pe mezezoic.N-ai ce face cu viata ta?, n-ai un job? stai toata viata pe TPU, fa ceva cu viata ta Tanti, si nu te da tu mare desteapta, ca daca ne uitam in contul tau bancar, nici bani de o paine n-ai.

| ZokoZEW a răspuns (pentru Violleta2022):

Sau incerci si tu sa dai niste raspunsuri banale si sa strangi monede ca-sa iti cumperi noul parfum de pe shop rolling on the floor) Apa de Parfum Nero Assoluto by Roberto

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZokoZEW):

Du-te mai copilas si te culca ca iar bati campii in necunsotinta de cauza!

| VoidEternal a răspuns:

Violeta, te rog eu sa TACI! (Mă rog, sa taci din degete, probabil că te-ai prins.)
Nu știi pe ce lume trăiești, cu noțiunile tale învățate în mezezoic. Ți s-a zis de nenumărate ori că ești paralela grav cu sportul, vorbești din auzite, noțiuni care sunt depășite și dovedit greșite. Sala nu înseamnă doar ridicat de greutăți dar pana și asta poți face ca adolescent. Important e sa faci cu cap, sa ai o progresie, un parcurs sistematic, nu sa te apuci cu greutăți de capul tau.

Superioritatea ta e gratuita, modul în care ai tu impresia că ești mai deșteaptă decât oricine, face extrem de mult rău prin răspunsurile habarniste și jignitoare pe care le dai.

Daca factorul genetic nu te ajuta, sportul și sala sunt singurele modalități de a-ți modifica aspectul și performanțele fizice. Sala poate sa insemne antrenament funcțional, exerciții cu greutate corporala care targeteaza cupcrecadere mușchii pe care ii vrei tu dezvoltați pe când sportul produce rezultate mai degrabă la nivelul întregului sistem muscular, desigur cu particularități anume pentru fiecare sport.

| ZokoZEW a răspuns (pentru VoidEternal):

Si nu cred ca a fost vreodata Violeta pe la sala, cred ca se antreneaza cu sobolanii sa puna grasime sau sa slabeasca.Sala la varsta mica, te ajuta foarte mult, si in intr o sala de fitness, nu sunt numai greutati, sunt aparate speciale pentru piept, aparate speciale pentru biceps, aparate speciale pentru triceps, aparate speciale pentru orice.Sunt si greutati, dar acolo se duc numai aia cu sange in instalatie.

| helpforyou a răspuns:

O dezvolatere armonioasa a corpului se poate doar prin sport. Poti sa incerci sa mergi la unul dintre sporturile urmatoare: baschet, handbar si atletism. Am vazut multe fete in situatia ta si dupa cateva luni de antrenament sub indrumarea unui antrenor s-a vazut imediat. Tot un antrenor iti va indica in prima faza si ce grupe de alimente sa consumi (aici iti spun doar ca daca mananci zilnic nuci, peste ceea ce mananci de obicei vei vedea ca o sa te mai ingrasi un pic.). Posibil sa ai nevoie si de un nutritionist. Dar in prima faza du-te spre un sport, poate iti place altul decat ce am spus eu.

Succes.

| acerr a răspuns:

Kg sunt ok, inaltimea cam mica! pai maninca multe fructe si legume, lasa carnea si lactate

| Trixt3r a răspuns:

Sfatul meu este sa nu forțezi nimic, pana pe la 19-20 de ani ai timp sa te dezvolți fără ajutor, eventual poți face ceva sport, dar nu exagerat.

La vârsta ta, dacă forțezi mâncarea o sa ajungi sa ai probleme și dereglezi organismul, o sa ajungi cu probleme și tulburări.

Poți eventual sa întrebi medicul de familie, poate iți recomanda niște suplimente alimentare, dar spre binele tău încearcă sa nu forțezi multa mâncare sau alte lucruri de capul tău.

Eu personal nu vad ce crezi tu ca nu-i în regula cu faptul ca ești slăbuța, mica de înălțime și pari mai tinerică sau ca ai soldul mai mic - sunt multe fete care ar comite crime pentru asta și multi băieți care apreciază si cauta asta la fete.

| IarsiIar a răspuns:

Invata sa-ti accepti corpul asa cum este!
Daca te ingrasi acum, scunda fiind mai tarziu va fi foarte greu pentru tine. Vei fi mai usor de sarit decat de inconjurat. Si nu vei putea slabi.
"par de 12 ani". La 40 de ani vei vrea sa pari de 12!
Lasa natura in pace sa-si faca treaba.

| ZokoZEW a răspuns:

Salut! te sfatuiesc sa te duci la sala, consuma cate mai multe grasimi.Grasimile îti vor aduce surplusul de calorii si ai putea pune masa musculara, dormi mai devreme, bea foarte multa [2l pe zi] e suficient, Încearcă să bei mai multe calorii prin shake-uri, mananca frecvent[O idee foarte practică este să ai o masă la fiecare 2-3 ore], consuma cati mai multi carbohidranti.