| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa am dintii albi? Ma spal pe dinti dupa fiecare masa, folosesc apa de gura si ata dentara (pentru ca am aparat dentar permanent), as vrea sa am un zamber alb stralucitor, am auzit ca e ceva, nu stiu cum se numeste, se poarta doar in cursul noptii, iar dupa un timp ai dintii albi calaptele!

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E buna metoda aceea cu bicarbonat, dar nu abuza pentru ca folosita des, iti sensibilizeaza foarte mult dintii si o sa ai mari probleme, cred ca acelasi efect il dau si alte tratamente din comert.Continua sa iti ingrijesti dintii cum o faci de obicei si nu ii vei avea ca laptele, dar vor fi de un alb foarte frumos.

| Evolution a răspuns:

De ce vă chinuiţi să aveţi dinţii ca diamantele? voi chiar credeţi orice ce spune tv-ul? Depinde de smalţul fiecăruia, poţi să te duci pentru o consultaţie la dentist (dacă ai bani) şi ai să vezi că depinde de fiecare smalţ şi nu ţi-aş recomanda să îţi schimbe smalţul sau ceva dacă nu te dor dinţii sau ai alte probleme.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu e normal sa ai dintii albi ca laptele.
Acel "ceva" de care ai auzit tu contine substante care ataca smaltul si il face poros, provocand aparitia cariilor sau fracturi ale smaltului. Chiar vrei sa iti strici dintii cu asta? Tocmai acum, cand te chinui cu aparatul ca sa ii indrepti si sa arate bine? Cred ca nu.
Poti folosi sare de bucatarie sau bicarbonat 1 data pe saptamana, in locul pastei de dinti. Dupa ce iti scoate aparatele poti ruga medicul sa iti faca un periaj profesional. Si o sa ai dintii curati si albi. Albi atat cat este normal. Ceea ce vezi tu la actori in filme, in marea majoritate a cazurilor nu sunt dintii lor naturali.

| Camelisa a răspuns:

Buna,poti incerca si cu sare,dimineata te speli prima oara cu sare de bucatarie, apoi cu pasta de dinti pentru albitul dintilor sau daca nu intr.o farmurie pune o lingura(nu lingurita) de bicarbonat si peste adauga zeama de lamaie, cu "pasta"formata spalate pe dinti, dar nu fa abuz! Si neaparat seara sa te speli pe dinti, pentru ca sunt acei microbi care "ingalbenesc"dinti.Incearca asta si ai incredere ca o sa vezi rezultate, iti dai seama ca nu intr.o zi 2, dar dupa o saptamana da happy
Multa bafta.

| Antorus a răspuns:

Renunta la sucuri gen Cola, Fanta. Cel putin eu cand beau genul ala de sucuri, in 30 de min sunt cu o nuanta mai galbeni.
De albire, la fel cu ce au zis restul. Nu e recomandat. Substantele de albire profesionale sunt pe baza de acid si topesc smaltul de la suprafata.