| Jerry_Alex_1999 a întrebat:

Cum se fac suvitele cu hartie creponata? Urgent! Funda

10 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Pai foarte simplu. Ai nevoie de o culoare inchisa de hartei creponata. Apoi:
1.Ia suvita pe care doresti sa o vopsesti.
2.Ia niste manusi de plastic deoarece culoare iese cam greu de pe maini.
3.Ia-ti o buc. lunga de folie de aluminiu.
4.Inveleste-ti suvita in hartie.
5. Puni-o pe folia de aluminiu.
6.Umezesti-o.(cu tot cu hartie)
7.Impatur-o in folia de aluminiu.
8.Las-o cateva minute in folie
(In functie de culoare pe care o ai)
9.Da deasupra chiuvetei folia si hartia jos.Sterge suvita cu o carpa.
10. Usuc-o cu feonul

Sursa : beatrice_1289

Răspuns utilizator avertizat
| Ramona7 a răspuns:

Pai iei o fasie de hartie creponata de ce culoare vrei o umezesti putin, dar atentie o sa te patezi pe maini si se ia greu asa ca iti recomand o pereche de manusi, si dai cu fasia pe suvita de par, am incercat dar trebuie sa ai parul deschis ca sa se vada, succeswinking

| Jerry_Alex_1999 explică:

Nu mi-a iesit. sad Probabil ca am folosit albastru deschis si parul meu e putin mai inchis

| Gaby_Gabriela_2001 a răspuns (pentru Jerry_Alex_1999):

Daca vrei sa-ti faci suvite cu hartie creponata trebuie sa folosesti culori deschide de exemplu:galben, portocaliu, rosu, verde deschis, albastru deschis etc.

| HollyRulzz a răspuns:

Cea mai usoara metoda, fara sa te patezi pe maine este urmatoarea:
- Intr-un bol pui apa fiarta sau apa calda. Dupa aceasta iei hartia creponata de culoarea/culoriile (poti sa si combini culorile, dar nu iti prea recomand) dorita si tai/rupi cateva fasii iar apa va incepe sa se coloreze, iei un bat si incepii sa amesteci, dupa aceasta scoti hartia creponata din apa o storci bine si introduci varfurile sau ce vrei tu sa vopsesti si le lasi acolo 15-25 de minute dupa, iti piepteni parul, il tamponezi putin cu prosopul si il lasi sa se usuce natural sau il usuci tu cu uscatorul. Si gata suvitele. Mie mi-au iesit, sper sa iti iasa si tie. Succes!

| PupikDulche a răspuns:

Deci iti umezesti mainele iei doua cuie si te duci la prima priza. le bagi acolo si segur ti se fac suvite.La altii a mers. 100%.

| Anonima153940 a răspuns:

Ai nevoie de:
Hartie creponata de culoarea pe care o vrei
Manusi
Pensula(optional)
Un castronel de plastic
Un prosop sau un tricou mai vechi.
Uscator de par
Periuta veche de dinti e de preferat sa acoperi cu ceva locul unde faci.
Fierbi apa ca sa fie clocotita, iar pana atunci tai din o culoare pe care o vrei pe bucati mai mici si le pui intr.un vas. Pui apa fierbinte peste iar apoi amesteci cu periuta de dinti pana aceasta se coloreaza. Lasi amestecul 15-20 minute sa actioneze. Vezi sa nu pui prea multa apa si sa nu uiti sa porti manusile.
Asa
Acum treci la procesul de colorare.
Daca vrei sa ti faci suvite, folosesti pensula, dar daca vrei doar varfurile, iti inmoi varfurile si stai asa 10-15 minute, iar apoi iti pui tricoul sau Prosopul pe cap si stai asa 10-15 minute, iar apoi te usuci cu feonul.
Se ia la primele spalari.