| Mara6392 a întrebat:

Bună. De ce de fiecare dată când îmi crește părul acolo jos după ce mă epilez cu ceară, îmi apar coșuri?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Gasesti aici explicat:,, Epilarea cu ceară, cu epilatorul sau cu lama de ras afectează epidermul (primul strat al pielii), induce ocluzia foliculului pilos și favorizeaza pătrunderea bacteriilor de pe suprafața pielii la nivelul acestuia provocând, în final, o iritație ce se manifesta prin: eritem (roșeață), pustule (leziuni rosii cu "cap alb"), mâncărime, usturime, durere.''
sursa https://bioterramed.ro/foliculita-post-epilare/

| haileewatson a răspuns:

Pentru ca nu te epilezi corect

| aaanamariaaa a răspuns:

Se irită pielea, poți ori sa te dai cu o crema hidratanta (sa nu fie extrem de parfumata mai ales dacă este în zona intima) sau te poți da cu deodorant ( e un truc pe care l am mai văzut și eu pe tik tok, si sa stii ca funcționează, nu te mai irită ( dar sa fie deodorant gen din acela solid(nu spray ) sa ai un deodorant din acela și sa îl folosești numai în zona intima (unul fără parfum ) sau te mai poți da cu acid glicolic ( pui pe o discheta demachianta și te dai exact ca și cum te ai demachia. Ambele deodorantul sau acidul glicolic sa le folosești după fiecare spălare. Macar sa încerci, sa vezi cum se comporta atunci pielea.

| dullcat a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Deodorantele obisnuite contin toate parfum(fragrance), pe langa numeroase ingrediente toxice care nu au ce cauta in zona intima.Mai intelept e sa folosesca o crema pentru calmare, fiindca deodorantul are cu totul alt scop.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru dullcat):

Corect, asta știu și eu. E doar un truc pe care l am văzut și eu la rândul meu și pe care l am testat și a funcționat. Însă nu trebuie aplicat pana în interiorul zonei intime, ci doar pe extremități ( nu știu cu sa explic, doar în pliuri( în V-ul lenjeriei intime cum ar veni), desigur poate sa nu aplice deloc, a fost doar o sugestie. Pe lângă asta și eu am menționat de crema și acid glicolic, acestea ambele fiind sigure.