| feliciazavoraru a întrebat:

De fiecare data dupa baie observ ca imi cade parul ...nu stiu de cesadsi nu stiu ce sa fac?

Mentionez ca imi spal capul odata la 2 zile si imediat dupa baie il prind in coc pentru ca am parul cret si in asa mod se aranjeaza mai bine! Ce sa fac?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce trebuie să te speli așa de des?
Folosește uleiul de ricin, aplici pe pielea capului și apoi după 2 ore te speli cu un șampon vitaminizant, un balsam pe bază de grâu.
Te speli o dată la 5-6 zile.
Pa, pa.

| Gentiana a răspuns:

Nu te mai spala asa des.Nu e bine.Recomandat e de maxim 2 ori pe saptamana. Si asta conteaza, si poate si samponul.

| lavynya1 a răspuns:

Si eu ma spal odata la 2 zile insa incerc sa nu il mai obosesc sau sa il incarc cu alte chestii.Foloseste o masca cand te speli pe cap.Eu folosesc Placenta insa nu aplic la radacini. Dupa ce il speli nu il prinde in coc.Este indicat dupa baie, parul sa stea lejer. Daca il prinzi el se va rupe foarte usor.Prinde-l in coc dupa vreo 2 3 ore dar nu direct.Cand il prinzi in coc prinde-l mai bine cu o clama, nu cu elastic de par. Elasticul il prea strange.Si poate ca ai probleme cu calciul sau zincul. Poti lua de la naturisti zinc ce e bun pentru crestere si anticadere a parului.Succes! Funda?

| BlancaFantasma a răspuns:

E normal sa iti cada parul dupa baie, ce te stresezi asa? tuturor ne cade. dar nu ti`l mai spala atat de des, mai lasa`l si tu macar 3 zile..asta e se unge, ul prinzi si gata, ca o zi nu morihappy in plus cine te place, te place si cu parul uns o zilaughing sincer nu e bine sa-l speli odata la 2 zile.fiindca il obisnuiesti asa si se va unge mai repede+ ca firele de par incep sa fie mai subtiri si sa cada.

| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

Cand iti tii parul prins in coc firele cazute iti raman in el. cand faci baie ele cad si probabil de asta ti se pare ca iti cade mult par happy

| Ncl_9813 a răspuns:

In primul rand dupa spalare parul este mai sensibil si se rupe mai usor indicat ar fi sa nu il mai prinzi in coc ci sa il lasi liber. Incearca un sampon special impotriva caderii parului sau daca nu vrei sa iti schimbi samponul incearca un balsam care sa il aplici cu usurinta de asemenea tot impotriva caderii parului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parul e foarte sensibil dupa baie si mult mai predispus ruperii.
Parul trebuie prins periodic, nu tot timpul. Cam asta ar fi problema la tine, presiunea exercitata asupra lui.
Macar lasa-l doua ore.

| Kyrie a răspuns:

Mie imi cade vreo 25-35 de fire la fiecare spalare laughing asa ca nu are nimic

E normal sa-ti cada firewinking, oricum tu ai intre 75. 567 si 76. 399 fire, ia calculeaza, pana iti cad tie alte fire alea cresc si se ajung reciproc din urma asa ca... big grin

| cristina_2603 a răspuns:

Buna. Si eu mai de mult aveam aceasta problema, insa mi-a spus cineva ca daca dupa baie imi storc zeama de lamaie la radacina firelor de par ca nu imi va mai cadea, si asa am facut, intr-adevar dupa cateva aplicari a acestei metode a inceput sa'si faca efectul. sfatul meu este sa ai grija, deoarece sa'r putea sa te usture putin. sper sa scapi curand de aceasta problema. funda? :X

| Ely3 a răspuns:

Nu este sa te speli asa des de aceea iti cade

| Adelina906 a răspuns:

Stiu fix asa patesc si eu. (folosesc chiar si faza cu cocul big grin) dar sa trecem la subiect, incerca un tratament impotriva caderii parului. sau o masca.