| marilena04 a întrebat:

:. de vreo 2 ani ma demachiez cu ulei de masline iar acum o luna s-a terminat uleiul si chair atunci primisem lapte demachiant de la avon ( sunt reprezentant) si de vreo 2-3 saptamani tenul meu e din ce in ce mai uscat si mi-au aparut si niste pete rosii plus bubite straight face si nu am avut niciodata asa probleme cu tenull...credeti ca din cauza ca am schimbat uleiul de masline cu demachiantul? ceva idei pentru hidratare? sad mc :*

Răspuns Câştigător
| ioanaioana a răspuns:

Pai tenul tau sa obisnuit cu un demachiant hidratant mai puternic(adica uleiul de masline) si acu ca l-ai schimbat cu un demachiant comercial si care nu hidrateaza e si normal sa-ti apara bubite,pete rosii etc.,eu zic sal arunci pe ala de la avon(sau poti sal dai la cineva)si sati cumperi o crema hidratanta(da nu de la avon, mai bine de la nivea-e cea mai buna)si sa te dai cu ea, si sa incepi sa folosesti din nou uleiu de masline pe post de demachiant. Sper ca ti-am fost de ajutor.

3 răspunsuri:
| Beatrice_5910 a răspuns:

Fa rost de uleiul de masline alta solutie nu prea exista daca asa ti s-a obisnuit tenul. Poti incerca cu creme pentru ten uscat si sensibil dar nu cred ca vor avea acelasi efect ca si uleiul de masline. De la Elmiplant gama Bioten au niste creme si demachiante foarte bune si hidratante.

Abh
| Abh a răspuns:

Absolut, demachiantele acestea comerciale usca foarte tare tenul, tocmai pentru a te obliga sa folosesti dupa demachiere o crema hidratanta. Daca zici ca nu ai avut probleme in timp ce foloseai uleiul de masline, de ce nu iti cumperi altul?

| Derye a răspuns:

Uleiul de masline e ulei deci hidrateaza puternic. Poti incerca ceva hidratant, sunt jdemii de uleiuri/solutii/creme pe piata.