| viki16 a întrebat:

pot incepe sa ma demachiez doar cu Ulei de Masline adica fara toner, gel de curatare, lapte, si sa pot inlocui si crema hidratanta cu uleiul de masline ce sa aleg Lapte Demachiant, Gel De Curatare, Scrub, Lotiune Tonica, Crema Hidrtanta Sau Doar Ulei De Masline sau pot folo si ce foloseam pana acum dar i loc de crema hidrtanta sa folosesc ulei de masline Va Rog Niste Sfaturi !

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu ai o mare problemă!
Te speli cu apă călduță și săpun care ajută la demachiere, tamponezi fața cu un prosop de bumbac și masezi pentru hidratare cu ulei de măsline.
Pa, pa.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Din toate aceste produse foloseste-le doar pe cele care iti priesc tie!
Si nu le folosi chiar pe toate si deodata pentru ca sunt sanse sa-ti imbatraneasca pielea, iar in timp chiar sa faci riduri.
Take care!
Te pup, pa pa! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer mi se pare prea gras uleiul de masline fara un toner ( care sa nu contina alcool ).

Cat despre inlocuirea cremelor cu ulei, depinde cum ii prieste tenului tau, dar trebuie sa fi constienta ca uleiurile pana la urma sunt uleiuri, nu hidrateaza. Eu folosesc uleiurile doar pe ochi cand am chef sau iarna cand tenul se usuca rau, dar acum depinde iar foarte mult de ten. Daca tu simti nevoia de el poti sa-l folosesti atata timp cat nu incarca tenul, nu-ti apar cosuri sau puncte negre totul e ok.

| ceaiuldetei a răspuns:

Uleiul de măsline îți face pielea extraordinară, însă nu te poți demachia cu el. Uleiul de măsline e foarte bun pentru păr, de asemenea.

Poți folosi șervețele demachiante. Sunt mai practice. Le poți purta în geantă și le poți folosi oricând și oriunde ai nevoie. Să cari după tine tot felul de sticluțe, e mai greoi și mai complicat.

Avându-le acasă, e altă treabă. Acum, depinde mult și de tipul tău de piele. Spre exemplu, au am pielea sensibilă și la mine merg foarte puține lucruri.

Să ai o cremă hidratantă, e foarte bine, în caz că ți se usucă pielea. De exemplu, dacă ești într-o vacanță, nu prea ți-e la îndemână să torni pe tine din sticla cu ulei. Eu spun să folosești ce te face să te simți bine.

Acum, trebuie să te mai gândești și la prețuri, de aceea am spus că șervețele demachiante sunt ok și practice, când vine vorba de demachiat.

Când te trezești din somn, spală-te cu apă călduță, chiar dacă ți-e cald sau foarte cald. Apa caldă deschide porii. Apa rece îi închide. Așa îți ușurezi episoadele cu demachiat și restul.

Apoi, folosește ceea ce te face să te simți mai bine și ceea ce te ajută mai repede.

Din ce am mai folosit și mi-a priit mie:

Elmiplant, sticla din plastic de culoare roz. Are extract din bumbac și la mine a mers foarte bine. Nu m-a usturat pielea, nu mi-a înroșit ochii. Și e și ieftină și bună și te și ține mult.
Am mai folosit Doina, sticla albă cu scris mov, nu celelalte. Îți hrănește pielea și te ajută și cu demachiantul. E un fel de doi în unu. E un lapte nutritiv și vitaminizant, cu vitaminele A și F, bună pentru orice tip de ten, de altfel.
Elmiplant, cutiuța mică de cremă, cu capacul alb. Asta este pentru tenul uscat și sensibil. Îți apară pielea de tot felul de factori externi și e făcută cu proteine din soia și bioelastină.

Orice ai alege, să alegi corect. Respectă-ți pielea și dă-i ce are nevoie, indiferent că e uleiul de măsline, ceaiurile de mentă sau mușețel, ouăle bătute, feliuțele de cartofi sau tot felul de creme și geluri. Succes.