| Harlow a întrebat:

Buna, de vreo 3 4 ani ma tot chinui sa imi creasca parul, era deteriorat tare, vina fiind a mea ca foloseam placa dar de o luna m-am tuns mult, scurt, ca sa-si revina, intrebarea mea e: daca nu folosesc absolut nimic, ex: placa, feonul etc, produse care il ard iar, va creste, nu? Parul meu e aspru de cand ma stiu, nu cred ca asta ar fi o problema, m-a cam obsedat treaba asta cu parul, problema fiind de ani si vina apartinandu-mi in totalitate ca il tot ardeam. Cred ca sunt eu prea negativa... zic... voi ce credeti? Isi va da drumul el no? Adica..de o luna de cand l-am taiat n-a crescut 1cm cum se zice ca creste parul in medie pe luna, a crescut mai mult.

5 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Salut. Daca renunti la placa atunci ai sanse sa iti creasca mai repede, dar eu te sfatuiesc sa folosesti si un tratament cu ulei de cocos, ca sa mai vindece din deteriorare. Pur si simplu te dai cu ulei pe varfuri si pe lungimea parului (dar nu si pe scalp deoarece va ramane uleios) cu vreo jumatate de ora inainte de a-ti spala parul. Nu trebuie sa aplici foarte mult, e de ajuns un strat subtire, cam o lingurita. Daca faci asta cam odata pe saptamana, parul tau se va regenera, va creste mai repede si nu va mai fi asa de aspru. Uleiul de cocos il poti gasi si in supermarket sau la farmaciile naturiste, si nu e scump. Si sigur ca va creste, parul creste mereu doar ca trebuie sa ai rabdare si sa nu il masori in fiecare zi laughing

| Felissa13Eden a răspuns:

O sa spun asta de o mie de ori daca trebuie, pentru ca mie mi-a crescut foarte mult parul in acest mod.Cea mai buna metoda sa iti creasca parul e sa te speli cu bere pe cap.

| fluture156 a răspuns:

Sunt perioade si perioade. Cu siguranta ca o sa isi revina. Poate ai lipsa de ceva vitamine in corp. Cel mai bine ar fi sa vorbesti si cu un medic, deși în mod normal, daca nu il agresezi cu placa, ar trebui sa creasca.

| laurasandu a răspuns:

Am ceva experienta cu chestiile de genul si cred ca te pot ajuta. ca sa nu mai ai parul atat de aspru poti folosi un ulei de par, dar inainte sa il iei trebuie sa te asiguri ca e pentru parul tau si trebuie sa cauti niste recenzii ca sa stii c siguranta daca produsul este bun sau nu.
si eu aveam inainte probleme cu crescutul parului. mama mea este coafeza si lucreaza cu produse de la artego. acest brand a scos pe piata niste fiole de regenerare a parului care imbunatatesc structura firului de par si ajuta parul sa se regenereze. nu stiu cat costa, dar merita sa dai banii pe ele, eu una le-am incercat si nu am regretat. singura problema este ca se ingrasa prea repede parul. eu una iti recomand sa nu le folosesti in exces.

| sebi88k a răspuns:

Lasa-l sa creasca asa "ars" cum e. M-am chinuit si eu cu a mea sa o dezvat sa se mai tunda. I-am spua sa-l lase asa ca oricum noi barbatii nu observam asta. Si asa a facut intr-un final iar acum nu mai are treaba. Totul e sa ai rabdare si sa nu il mai tai.