| marceladinu02 a întrebat:

Buna, de vreo 3 ani am acnee. Am aproape 15 ani si de cateva luni daca storc cosurile imi raman semne ca niste gropite foarte mici, se pot astupa cu timpul sau ramane asa pe viata? Si am niste cosuri mici albe in piele, de la alea imi ramane semn, alea vor disparea? Sau imi va ramane semn chiar daca nu le storc si le las acolo?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cosurile albe sunt puncte de grasime, care nu se storc.

| marceladinu02 explică (pentru Violleta2022):

Si vor ramane pentru totdeauna sau vor disparea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru marceladinu02):

Vor dispare cand reduci colesterolul si grasimea din corp.

| marceladinu02 explică (pentru Violleta2022):

Si cand vor disparea imi va ramane semn? mi-e frica

| Violleta2022 a răspuns (pentru marceladinu02):

Semne pot ramane numai daca te zgandari si iti faci gauri pe fata.
Daca nu faci nimic, vor dispare singure, cu timpul, daca iti schimbi dieta de mancare (fara grasimi, fara prajeli, fara tocaturi).

| marceladinu02 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc din suflet?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Punctele de grăsime, denumite și MILIA, sunt acele puncte albe care apar la suprafața pielii fără o cauză anume.
Deseori confundate cu coșurile sau cu acneea incipientă, milia sau punctele de grăsime, sunt de fapt chisturi umplute cu keratină.

https://www.catena.ro/punctele-de-grasime-de-pe-fata-milia-cauze-si-remedii

https://www.drmax.ro/......utem-trata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu vor dispare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti traumatizezi pielea daca tot le storci si va dura ani buni (3-10) pana sa treaca semnele.Iar daca tot apar cosuri si tu le spargi pielea nu se va mai regenera complet.Mergi la medicul dermatolog, asa e cel mai intelept.

| haileewatson a răspuns:

Sa mergi la un dermatolog ca un om normal. Daca stai asa sau te storci singura nu o sa iti treaca niciodata acneea, din contra vei ramane cu semne pe fata