| DiaDiana9988 a întrebat:

Stiti cumva cum pot sa scap de rosul unghiilor? Eu imi rod unghiile de foarte multa vreme si a devenit un tic nervos si chiar vreau sa scap de el, deoarece am vazut niste modele foarte frumoase pentru unghii si chiar imi doresc sa le incerc.

Răspuns Câştigător
| MissAvocado a răspuns:

Asa eram si eu acum un an. Tot timpul aveam unghiile roase pana in carne si aratau oribil la o domnisoara. Am inceput sa ma dau cu lac cat mai strident ca sa imi sara in ochi de fiecare data cand imi duceam mana la gura sa imi rod unghiile. Asa cand simteam lacul sau vedeam culoarea ma opream. O alta solutie care am aplicat-o : mi-am facut unghiile foarte frumos aranjate cat am putut cu modele si cand vroiam sa le rod cu lac cu tot nu ma lasa inima sa le bag in gura ca sticam modelul pe care am lucrat atata timp. Daca o sa continui sa te dai cu lac intre timp unghiile o sa iti creasca si o sa se faca frumoase happy doar ca trebuie sa ai putina vointa, in caz ca nu o sa te mai dai cu lac, sa nu revi la vechiul obicei atat de urat. Sincera sa iti spun, si eu am pus aceasta intrebare pe site si multe fete imi spuneau ca nu am cum sa scap de acest tic nervos, niciuna nu m-a ajutat.

Daca sti ca urmeaza o saptamana cand o sa fi stresata... cand urmeaza o teza, un test, examen ceva important poate o sa ai tentatia sa incepi din cauza emotilor si stresului sa iti rozi unghiile iar, asa ca incearca in acea perioada sa te dai cu lac de unghii cum spuneam si mai sus. Eu am folosit pentru inceput negru (imi placea) dupa care albastru si dupa am inceput sa fac modele (steagul UK, iepurasi, ursi panda). Pentru aceste modele sunt foarte multe ideei pe internet si cu siguranta o sa gasesti poze de genu pe paginile dedicate fetelor de pe Facebook (de obicei toate paginile posteaza poze pas cu pas cu modele de unghii).

Sper din suflet ca ti-am fost de ajutor ca sa scapi de acest tic nervos si ca o sa ai niste unghii frumoase si lungi in cat mai scurt timp. Mult noroc! :*

| DiaDiana9988 explică (pentru MissAvocado):

Problema la mine este ca fac baschet si nu ma lasa cu unghiile date cu oja sau lac, sau cu unghii false. M-am gandit si eu la ideea asta dar ca sa imi tin unghii false ar trebui sa ma las o perioada de baschet, si chiar nu vreau asta... Dar unghiiile false sunt chiar o idee buna...

| Alexandra_Ploscar_1998 a răspuns (pentru DiaDiana9988):

Eu zic sa incerci sa gasesti alte activitati mai importanate decat rosul unghiilor... pentru ca daca mergi undeva mai eleganta cu unghiile roase arattaaa teribill I don't want to see

| DiaDiana9988 explică (pentru Alexandra_Ploscar_1998):

Stiu. Am reusit sa le las sa creasca un pic mai lungi la o mana, dar la cealalta nu pot... Nu ma pot controla... Simt mereu nevoa sa rod cevaa I don't want to see

| Alexandra_Ploscar_1998 a răspuns (pentru DiaDiana9988):

Poti sa iei si tu un pix, un creion thinking

13 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Si eu faceam asa si nu am avut nevoie de nicio metoda
pentru ca am vrut mi-am propus asta am reusti
si nu mai am probleme
pur si simplu le rodeam simi aminteam ca nu mai trebuie sa fac asta pentru ca vreau unghii mari si frumoase
acum asa le am
ceti propui trebuie sa faci
asta te face o persoana mai puternica si ai incredere in tine

| FinettiMlk a răspuns:

Exact aceeasi problema am avut-o si eu.Pana cand mi-am pus unghii cu gel. le-am tinut cam 3 saptamani pe urma am inceput sa nu imi mai rod unghiile ca mi-au crescut ale mele si le-am tot dat cu oja si asa. nu le-am mai ros.Acum nu stiu ce sa zic, incearca diferite metode si vezi care va functionalaughing:*

| DiaDiana9988 explică (pentru FinettiMlk):

Problema la mine este ca nu pot sa imi pun unghii false, ca eu fac un sport si nu ma lasa cu unghii false, sau cu unghiile date cu oja...

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Eu una am scapat de acest tic nervos cu un elastic, pe care l-am pus la incheietura mainii.De fiecare data cand ma gaseam cu degetul in gura ma piscam cu el. Timp de 2 zile a fost cam des, dar apoi am inceput sa nu mi le mai rod, stiind care ar fi consecintele.Mult noroc

| Bibiraphaeltudor a răspuns:

Buna Diana! am aceeasi problema ca a ta! intr-un timp m-am abtinut au crescut mari le-am pus in gel iar cand am facut o pauza m-am apucat iar de ros! off.le rod de mai mult de 8 ani de zile.Chiar mai devreme ma gandeam ca zilele astea sa imi cumpar unghii false macar o saptamana sa le tin sa ma dezobisnuiesc.Ce crezi e o parere buna? Eu am sa incerc!

| DiaDiana9988 explică (pentru Bibiraphaeltudor):

E o idee buna sa iti pui unghii false, deoarece nu ai ce sa rozi la ele. Dar eu nu pot pentru ca fac baschet si... Nu ma lasa...

| Alexandra_Ploscar_1998 a răspuns:

Exista un lac special, care are un gust ingrozitor de amar atunci cand incerci sa iti rozi unghiile :d

| DiaDiana9988 explică (pentru Alexandra_Ploscar_1998):

Am incercat si lacul ala, si nu m-a impiedicat sa rod unghiile. Tocmai d-aia sunt disperata, ca am incercat multe lucruri si nimic nu a mers.

| Daniellla10 a răspuns:

Si eu am acest tic si nu stiu ce sa fac... uneori mi le dau cu oja ca sa nu mi le mai rod pentru ca atunci cand sunt date cu oja imi este "mila" de ele...