| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna dimineata. Am o problema cu parul gras. De cand m-am tuns mai scurt nu mai pot sa stau 4-5 zile fara sa imi fac baie. As vrea niste solutii ca sa nu mi se mai ingrase parul atat de des. Nu vreau leacuri babesti de genul "da-te cu gaz in pat" sau "da-te cu otet in par", ca stiu ca nu functioneaza.

Răspuns Câştigător
| fantomita21 a răspuns:

Buna dimineata!
Spălați-vă părul cu regularitate, dar evitați să vă spălați prea des. Încercați să reduceți frecvența la 2-3 ori pe săptămână.
Alegeți un șampon pentru păr gras și utilizați-l în mod regulat. Acesta ar trebui să conțină ingrediente care ajută la reglarea producției de sebum.
Folosiți un balsam sau o mască de păr care are proprietăți hidratante, dar evitați zona radacinii, unde se produce sebumul.
Evitați să atingeți prea des părul sau să folosiți produse pentru coafare care conțin ulei sau ceară.
Asigurați-vă că aveți o dietă echilibrată și bogată în vitamine și minerale, care să ajute la întărirea părului și la reglarea producției de sebum.
Dacă problema persistă, consultați un dermatolog care poate recomanda un tratament specific pentru părul gras.
Sper ca am fost de ajutor.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu mă spăl la două zile și mi-am căutat șamponul care mi se potrivește să nu fac mătreață. La mine este Clear.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Odata la 4-5 zile e ok sa te speli pe par. Mai rar devine un pic dezgu. Eu ma duc la bazin aproape zilnic si ma spal pe par dupa de fiecare data. Am si parul foarte scurt.