| RoxanaGhost a întrebat:

Buna dimineata! Ieri am mers pe tocuri(erau niste botine cu toc gros de 4-5 cm si destul de lejere) si m-am trezit azi dimineata cu o durere de toata frumusetea de jur imprejurul gleznelor.Eu am mai mers si pe tocuri mai inalte de 7; 10 etc...
Poate fi de la faptul ca am avut o lunga pauza intre perioada in care am purtat zilnic si acum? Si ce as putea sa fac sa mai ameliorez durerea? Nu e durere mare e suportabila dar totusi.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Durerile sunt semnalul de alarma ca "ceva nu e bine".
Stiu ca femeile rabda multe, dar nu trebuie sa te auto-distrugi "pentru frumusete".
Picioarele tale sunt obisnuite cu un tip de incaltaminte, iar trecerea brusca si pentru timp /drum indelungat acomodarea este stresanta organismului.
Cand n-ai folosit un tip de incaltaminte de mult timp (sau deloc), atunci fa macar niste pauze, la intervale de 5-10 minute, roteste-ti usor picioarele stanga-dreapta (din glezna si din genunchi), si umbla mai relaxata.

| katy a răspuns:

Inseamna ca acele botine nu sunt comfortabile pentru picioarele tale si at trebui sa renunti la ele

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Poate la inceput erau lejere acele botine, dar mergînd tu mult cu ele ti s au umflat picioarele, si de aici a apărut durerea, ca sa ameliorezi durerea, fa ti masaj cu o cremă de picioare au la avon sau oriflame, ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa se strică și picioarele și șira spinării de dragul de a fi la modă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Maseaza-ti zona durereoasa, de cateva ori pe zi, cu o crema sau cu un gel antiinflamator (Fastum Gel, Sindolor, Voltaren Forte etc). Iti va ajuta foarte mult!

| Sofer a răspuns:

Te obișnuiești purtandule și mers mai mult pe jos cu ele.

| sayWhaaat a răspuns:

Da-te cu o crema pentru durere gen Voltaren, ar trebui sa treaca in decurs de 2-10 minute. Recomand totusi sa lasi moda ca nu ajuta la nimic, daca arati bine oricum te abordeaza baietii, si daca nu, oricum nu te baga nimeni in seama, cu tocuri sau nu.

| RoxanaGhost explică (pentru sayWhaaat):

Nu prea tin cont de moda dar mi-au placut si le-am cumparat.Eu port 36 le-am luat tot la aceeasi marime, mi se pare ciudat avand in vedere ca am mai purtat si mai inalte.Dar am avut o lunga pauza de 5-6 luni

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Bună! Posibil tu ai forțat piciorul cand ai mers si ai traumatizat glezna, daca nu i ti trece durerea nici cu masaj mergi la ortopedie si fa ti o radiografie, saă vezi din ce cauză te dor gleznele. Ce varsta ai? Multa sănătate.

| hd04wbw a răspuns:

Mai stai si intinsa nu doar in genunchi, daca intelegi ce vreau sa spun.