| Rx5hnS a întrebat:

Eu am tenul cam ciudat. In mare e mixt sensibil, adică e gras în zona T si pe barbie, uscat pe obraji si dr uscat deasupra sprâncenelor în zona ochilor. De aceea eu NU FOLOSESC CLEANER DE FATA. Nu vad rostul. Plus ca imi lasa tenul de parca m-ar ține. Si urăsc senzația asta. Si am un cleaner pentru ten uscat de la Clinique si tot ma tine pielea.
Eu am un unt demachiant de la The body shop care i-a tot de pe față si tot ce mai aplic e un tonic si o crema hidratanta. Voi ce credeti? E musai să folosesti un cleaner? Ce consecinte ar fi daca nu folosesc acest produs?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E ok sa nu folosesti cleaner atata timp cat iti dai cu apa pe fata calumea dimineata si seara. Sau poti sa il inlocuiesti cu un tonic. Dar niciodata sa nu folosesti sapun, ala usuca foarte tare pielea. Consecinta nefolosirii unui cleaner la ten gras e ca se astupa porii si apar puncte negre si cosuri. Daca nu ai astea care sa te deranjeze atunci nu e nicio problema.
Ceea ce conteaza e sa nu ai pielea uscata. Si sa nu o expui la soare mult si puternic (eventual sa folosesti protectie 50 spf). Pentru ca piele uscata+soare=riduri. Si nu vrei sa ai riduri.

| wonderwoman123 a răspuns (pentru Bondarel99):

Pe zona T folosesc de două ori pe săptămână o mască purfianta de la Tony Moly.

| Ionut58282856 a răspuns:

Faza e ca nu ai cum doar sa dai cu mana pe ten sau alte chestii ca sa vezi daca e uscat sau gras. Du-te la un medic si vorbeste cu el, intreba-l. Chiar daca pare stupid nu e stupid

| wonderwoman123 a răspuns:

Nu e neaparat. Daca ai fi avut acnee sau ten predispus la acnee atunci da. Daca ai un produs bun care i-a tot machiajul si impuritatile e ok si asa.

| misswinchester a răspuns:

Ar trebui sa folosesti un cleaner, parerea mea. Am si eu un ten asemanator cu al tau(un ten mixt) si imi da si mie destule batai de cap. Ma demachez de doua ori pe zi (dimineata si seara). Dimineata pentu a scapa de impuritatile adunate peste noapte si excesul de sebum si seara pentru a scapa de impuritatile de peste zi sau machiaj. Si o crema hidratanta.

Poti cauta pe internet diferite masti naturale pentru tenul mixt.Eu una prefer sa folosesc produse naturale decat pe cele din magazine care sunt destul de agresive cu tenul, Dar nu ar strica sa consulti un dermatolog si sa-i ceri sa te indrume.
In fond, fata este cea mai expusa parte a corpului si trebuie sa avem grija de ea.

P.s: exfolierea e si ea foarte importanta