| PinkSugar a întrebat:

Buna fetelor...am cateva cosuri pe fata si cand ma dau cu fond te ten ne se acopera bine tot raman semne de la cosuri. puteti sa-mi spuneti cum sa ma machezi corect..machiajul meu zilnic este crema,fond de ten,rimel, gloss, eyeliner. plz help me girls.dau funidta

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

O sa iti spun pasii pe care trebuie sa ii urmezi:

1.demachiant
2.lotiune tonica
3.crema hidratanta/cu spf
4.fond de ten
5.corector
6.pudra
asta dupa ce ti-ai spalat fata cu un gel de curatare. apoi poti sa iti machiezi ochii si buzele cum vrei tu.

de asemenea ca sa nu iti apara cosuri ar trebui sa urmezi o demachiere corecta

1.demachiant de ochi
2.demachiant de fata aplicat de 2 ori
3.gel de curatare
4.o data pe saptamana sau de 2 ori scrub de fata pe care poti sa il faci in casa cu ulei de masline si bicarbonat sau ulei de masline si zahar/sare sau iaurt si malai
5. lotiune tonica
6.crema hidratanta

sper ca te-am ajutat.

9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Pai dupa ce ai aplicat fondul de ten mai aplica peste zonele unde inca se vad cosuri un corector.

| Hikari a răspuns:

Buna.
Eu iti recomand sa nu mai folosesti fond de ten pentru ca nu este deloc ok pentru varsta ta.
Uite iti spun un secret de-al meu chiar daca nu este legat de intrebarea ta.winking
Ca sa scapi de cosuri, pune pe fiecare cos zeama de lamaie si lasa asa, nu spala nu nimic. Sa nu pui pe toata fata ca te poti irita. Asa fac eu mereu si de aceea nu am nici un cos.winking
Acum revenind la intrebarea ta.
Nu iti puteam spune noi cum sa te machiezi corect pentru ca ar fi prea complicat si cred ca nu ai intelege prea multe. Cel mai bine este sa te rezumi la gloss si rimel sau gloss si eyeliner (fara fond de ten).
Cam atat.
P.S: incearca si tu chestia cu lamaie si vezi daca ai rezultatewinking

Răspuns utilizator avertizat
| Reek54 a răspuns:

La oriflame gasesti o gama completa impotriva cosurilor, sapun, gel de curatat, baton corector, ulei care usuca cosurile, baton pentru calmarea cosurilor.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Încearcă Zineryt contra coşurilor, apoi înainte de a aplica machiajul încearcă o cremă pentru ten, încearcă un fond de ten mai "light" şi pentru o acoperire şi o fixare mai bună şi o pudră mată.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Mai bine sa scapi de cosuri decat sa le acoperi cu pudra sau fond de ten.
Eu am reusit sa scap de cosuri si puncte negre cu ajutorul unui doctor dermatolog si un tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.
Iti recomand sa scapi de cosuri nu sa le ascunzi

| A2895 a răspuns:

Cosurile ar putea fi cauzate de fondul de ten purtat zilnic, care nu lasa pielea sa respire si incarca porii. Incerca sa schimbi fondul de ten cu unul care are o textura mai usoara. Demachiaza-te corect si aplica o crema anti-acnee in fiecare seara.
Stilul tau de machiaj nu cred ca trebuie schimbat. Nu vad nimic incorect in pasii aceia. ^_^

| butterflyone a răspuns:

Iti recomand Zineryt, e chiar bun, l`am folosit! eu una ti-as recomanda fondul de ten...

| KrysstalB a răspuns:

Ia o pauza de la toate cosmeticele si itit vor trece...eu asa fac...si functioneaza perfect!