Întrebare recomandată | madalinaioana08 a întrebat:

Buna fetelor...cateva masti de fata preparate in casa? pentru ten acneic si gras.multumesc:*

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Felii de lămâie pe care le freci pe ten, zaț de cafea, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://www.divahair.ro/......:_7_retete
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zilnic diminea pran seara :
disc demacheant+zeama de lamaie
Adio ten acneic. Succes.

| piTiCcu a răspuns:

O masca antiacneica foarte eficienta este masca cu aspirina. Ia 3 pastile de aspirina punele pe o farfuriuta si adauga cateva picaturi de apa, dupa un minut le zobesti si le amesteci cu putina miere. Masca se lasa pe fata timp de 15 minute, dupa care se clateste cu apa calda. Nu este recomandata folosirea ei mai des de o data pe saptamana deoarece pielea poate deveni imuna la efectul ei.

O masca pentru ten gras: albus de ou batut spuma, zeama de lamaie, faina de malai. se aplica pe fata, se lasa aproximativ 15 min apoi se spala cu un burete de fata sau ce folosesti tu, este abraziva asa ca nu o folosi decat o data la saptamana sau la doua.

P.S Nu au voie si baietii sa posteze? :d

| MonnicaM a răspuns:

1.Pui zahar pe lamaie, apoi de "freci" pe ten.
2.Se amesteca 2 linguri de miere si 2 linguri de lapte si se intinde amestecul pe fata si pe gat. Se lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi se clateste cu apa calduta.
3.Amesteca o lingura miere, un albus de ou, o lingura de glicerina si o cana de faina pana se formeza o pasta. Aplica pe gat si pe fata, asteapta 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.
4.Se toaca marunt un castravete mic si se combina cu o jumatate de pahar cu iaurt proaspat. Aplica pasta rezultata pe fata pentru 5-10 minute si indeparteaz-o cu apa din abundenta.
Sper sa te ajute!

| blackrosse91 a răspuns:

Incear ca sa amesteti miere de albine cu scortisoara, aplic-o pe fata si stai cu ea at de mult poti, clateste bine si o sa vezi cat de mult reduce inflamatia.