| popescucarmen43 a întrebat:

Buna fetelor! Cum pot sa trasez corect linia de tus? ca sa fie la fel la ambii ochi? voi cum faceti,ce metode? si cum vi se pare un machiaj simplu in prima zi de liceu? cam ce produse se folosesc? eu as vrea cat mai natural,un tuş,un rimel,un luciu de buze foarte discret, si fond de ten

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 3 ani ma chinui si nu pot. Cred ca trebuie sa te nasti cu acest talent. Degeaba ma uit la video pe Youtube, la poze, tehnici de machiaj, tot nu iese. Mi-am dat seama ca trebuie sa inveti dupa cum sunt propriile pleoape. Sper sa reusim.

| deliacg a răspuns:

Hei! Nu-ti pot spune cum sa ti trasezi corect linia te tus, desi mie imi ies mai mereu.Cheia e sa ai rabdare si cred ca cel mai repede si ok ies cu tusul ala gen marker.Eu trec a 10a si de obicei imi dau doar cu rimel si imi fac sprancenele, nu ma dau cu fond de ten fiindca nu am nevoie, iar daca ai cosuri e ok sa te dai cateodata dar trebuie sa lasi tenul sa respire.Si eu ma gandeam sa ma dau cu tus in prima zi dar depinde de cat de cald o sa fie afara laughing. Sincer, poti sa nu te dai si cu luciu, doar cu balsam, mi se pare mai finut.

| AnoukMarouk a răspuns (pentru deliacg):

Tusul waterproof de la Essence rezista pana si in cele mai calde zile. E preferatul meu si il recomand cu drag. E tip marker si usor de folosit.

| Mistery14 a răspuns:

Nu mă machiez în general, dar știu că văzusem pe net o metodă de a trasa linia de tuș cu o lingură... știu că sună ciudar, dar acolo părea că funcționează. Caută pe net și vezi dacă îți e de ajutor. ^-^

| AnoukMarouk a răspuns:

Tusul ajunge sa fie usor odata cu exercitiul. Daca nu ai exercitiu, ai noroc ca exista o tona de sfaturi. Cel mai cunoscut este cu scotch-ul. Dupa ce mai elimini din lipiciul adezivului pe spatele mainii, il aplici astfel incat sa continui linia genelor de jos si sa unesti cu sfarsitul sprancenei. Apoi trasezi tusul fara sa-ti fie frica, vei avea o linie ascutita (am un tutorial pe canalul meu, cel cu Instagram inspired makeup, https://www.youtube.com/channel/UCZ7mp3LBHMFfaClAe3FGeYQ).
Cat despre machiajul din prima zi, poate renunti la fond de ten in schimbul corectorului daca nu ai prea multe imperfectiuni. Zic asta pentru ca va fi extrem de cald si ma gandesc ca fodul de ten te va ingreuna. Urmeaza sa postez un tutorial pana la sfarsitul lunii pe canalul meu deci aboneaza te daca te intereseaza. Sper ca am ajutat, pup.