Întrebare recomandată | ChocoSky2002 a întrebat:

Buna fetelor, imi puteți spune care e cea mai buna metoda de epilare (pe picioare)?
Dau fundița! ^_^

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cea mai buna metoda de epliare este cea care o suporti si-ti place tie cel mai mult!
Poti sa faci epilat cu: ceara calda, cu benzi adezive, cu lama de ras, sau cu crema epilatoare.
Cea mai buna metoda este tot aia care iti convinge si iti place tie.
Incearca-le pe toate si vei vedea care iti place eca mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,

Daca esti extrem de paroasa ca si mine nu ai alta optiune decat ceara. De cate ori te vei epila radacinile parului se refac iar parul va creste sub piele si mai grosstraight face
Eu cu lama nu are rost sa ma fac unde parul este des si negru, yacs... nu am incotro. De la pantaloni lungi timp de 2 saptamani pot purta pantaloni scurti in rest, creste sub piele si arata oribilhappy singura metoda in cazul oamenilor parosi este epilarea cu laser care iti topeste radacina din cate stiu eu iar in felul acesta parul nu va mai crestebig grin

Daca nu esti o mica parosenielaughing la fel ca si mine poti opta pentru epilarea cu spuma de ras si cu lamahappy (spuma de ras pentru femei dar eu am o spuma de ras pentru barbati chit ca sunt fata iar pielea ti-o face ca de bebelusbig grin moale, atat de fina la atingerelaughing fac asta doar atunci cand efectiv nu mai am nervi sa stau sa ma epilezhappy
Cum ma epilez eu: Nu stiu daca stii dar cu siguranta ai vazut acele "tuburi" de ceara in forma de dreptunghi, ii mai mult o rola de ceara. Am nevoie de 3 tuburi, rola de epilare (ii precum o banda adeziva) si un aparat micut care nu costa mai mult de 80 de leihappy pun tubuletul de ceara in acel aparat de incalzire pentru ceara. Astept 40 de minute iar apoi incep sa ma epilezhappybig grin
Intr-adevar daca suporti caldura poti lasa ceara cam o ora iar apoi cand te faci sa te arda iar in acest mod nu va mai fi la fel de deswinking (tot arde radacina nu mai ai nevoie de epilarea cu laser, daca suporti, daca esti sensibila nu are rost, te vei arde. Am testat eu, nu cred ca este ok dar eu ma simt mai bine stiind ca nu mai am atat de multa blanahappy

| Biu009 a răspuns:

Multa lume va spune ca ceara, insa eu prefer lama, deoarece atunci cand ma epilez cu ceara trebuie sa astept sa creasca putin ca sa ma pot epila din nou si nu suport asta. Asa folosesc lama in fiecare seara cand fac dus si e perfect, am picioarele fine mereu.

| Daria00 a răspuns:

Probabil epilarea permanenta, insa este ceva mai costisitoare... Daca e sa ne referim la metodele obisnuite de epilare, atunci, parerea mea e ca ar trebui sa alegi ceva ce smulge firele, cum ar fi ceara, benzile ori aparatul, fiindca durata pana va creste parul din nou va fi mai lunga. Daca nu le suporti, poti opta pentru lama sau crema depilatoare, insa nu iti recomand, pentru ca firele vor creste din ce in ce mai groase si mai evidente.