| Marrythenight a întrebat:

Buna fetelor. Pot gasi demachiante si in farmacie? stiti vreunul care sa nu fie exagerat de scump? cu ce va demachiati? si inca ceva, mi se ingrasa parul foarte, foarte tare. De exemplu am facut in seara asta baie, si pana maine seara deja e gras si urat. Stiti vreun balsam bun? care sa fie bun in acelasi timp si pentru varfurile despicate? apropo, acum ma spal cu helden shoulder.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Schimba samponul si renunta la balsam

| Marrythenight explică (pentru mona):

Nu folosesc balsam! Am schimbat 1000 de sampoane.

| BiuL a răspuns:

Buna, da gasesti demachiante si in farmacie. Mie imi place cel mai mult Garnier albastru, fara parfum, alcool, parabeni etc nu mai stiu cat e, vreo 18 lei
Balsamul se aplica doar pe varfuri! Niciodata sa nu aplici la radacini ca iti ingrasa parul tare. Mie imi place Garnier Fructis LOng and Strong. Cumpara-ti un sampon uscat, de exemplu de la DM, e vreo 12 lei si te sprayezi cu el la radacini cand se unge parul si asa prelungesti timpul intre doua spalari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc demachiant bioten din alfabeta parca, e vreo 11 lei.
Cat despre ingrasat am aceiasi problema.
Balsamul il aplici doar la varfuri. Eu folosesc garnier cu unt de shea si avocado si de doua ori pe saptamana elseve pentru par degradat.

Poti incerca masca cu miere, galbenus de ou si ulei de ricin. Sa ti chestia asta vreo 4-6 ore pe cap. Eventual sa adaugi cateva picaturi de ulei esential pentru ca nu miroase prea fain.

Ca sampon eu folosesc yves rocher pentru radiatii aurii. Nu am gasit pana acum ceva sa-mi prelungeasca spalarea doar masca aia care i-a dat si textura parului, volum si m-a tinut parul 3-4 zile lejer. Mierea era naturala.

Poti incerca si tratamentul cu bere. Sa fierbi berea si dupa sa o tamponezi pe cap, asta vreo 2 saptamani. Citisem ca a facut asa cine pentru fetita ei si a dat roade. Alceva util nu am gasit si am cam scotocit tot internetul.

Mai e un sampon de la phyto pentru par gras dar nu prea il gasesc pe piata.

| Foxyyyy a răspuns:

Nu mai folosi balsam, balsamul unge parul si mai rau.

| jolidon12 a răspuns:

Normal ca poti gasi demachiante la farmacie. Incearca laptele demachiant Doina cu laptisor de matca. Eu il mai foloseam si ca o crema de noapte si chiar hidrateaza. In plus, e si foarte ieftin.
Parul se poate ingrasa daca il speli foarte des si cu apa fierbinte.