| Ebiianca17 a întrebat:

Buna, fetelor! Sper ca am nimerit categoria. Am o problema pentru care nu gasesc rezolvare. De aproximativ 2 ani ma lupt cu matreata. Cred ca nu exista sampon pe care sa nu-l fi incercat, majoritatea isi fac treaba cateva saptamani apoi iar incepe calvarul. In ultimele luni am observat ca pe langa matreata imi si cade parul foarte tare. Nu mai am rabdare si nu stiu ce sa fac. De asemenea, trebuie sa precizez ca am incercat sa folosesc zeama de lamaie si bicarbonat si nu am fost mulțumită de rezultat. Ce sfaturi imi oferiti, iar daca ati scapat de aceasta problema, cum? Sunt constienta ca sunt sanse sa nu functioneze si in cazul meu, dar merita sa incerc.

Răspuns Câştigător
| JustmeV a răspuns:

Buna. Eu consider ca e mai bine sa consulti un medic dermatolog.
Caderea paruluri poate fi si de la schimbarea samponului. Si eu stiam de zeama de lamaie cu bicarbonat, incearca aloe vera happy. Iti recomand cu drag planta Aloe Vera, rupand frunzele, in interior se afla un gel. Unge-ti scalpul cu gelul acela, lasa-l o jumatate de ora si spala parul.

| Ebiianca17 explică (pentru JustmeV):

Multumesc frumos pentru sfaturi! Chiar o sa incerc cu Aloe Vera, iar daca nu functioneaza stiu unde sa ma duc, direct la medic!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma spal cu un sampon bun, aplic un balsam bun, clatesc bine si il las sa se usuce natural(asta dupa ce l-am tinut intr-un prosop sa absoarba bine toata apa).Nu folosesc uscator de par decat iarna si atunci foarte putin.Eu faceam matreata daca uscam parul cu foehn-ul, sau daca nu ii aplicam balsam dupa fiecare spalare.Iar o data pe luna il vopsesc, din cauza firelor albe care apar la radacina sad, cred ca si vopseaua de par ma ajuta sa il mentin sanatos si fara matreata.Sa auzim de bine.

| Ebiianca17 explică (pentru anonim_4396):

Cam aceeasi rutina o am si eu, doar ca nu ma vopsesc. Multumesc frumos pentru raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ebiianca17):

Cu placere.Eu ma vopsesc pentru ca am par alb, si intr-un fel cred ca si vopseaua de par contine niste substante bune...Multa sanatate iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu bere ai încercat?

| Ebiianca17 explică (pentru anonim_4396):

Nu am incercat cu bere. Nu stiam ca ajuta. Multumesc frumos pentru sfat!