| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa devin model.Sunt foarte frumoasa, am un corp frumos, darr am probleme cu inaltimea (1.60 si ceva), tatal meu are 1.78, mama are 1.60, bunici mei sunt inalti.Am vreo sansa sa ajung macar la 1.75?(am 14 ani).
Ma gandesc ca as putea sa fac bani din asta+ma pasioneaza moda de mica.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu iti putem spune noi cat de mult si cat timp vei mai creste. Asta depinde de corpul fiecaruia, pentru ca poti sa cresti 20 de cm intr-un an, sau 1 cm. Nu e „batut in cuie". Cu trecerea timpului se va vedea.

Si cu castigatul de bani din moda..parerea mea e sa ai mereu un plan de rezerva (foarte bine pus la punct), adica sa stii, sa inveti sa faci ceva, o meserie. Modelele sunt la fel ca si actorii sau cantaretii: ai mari sanse ca nimeni sa nu te observe, poti avea succes o perioada scurta si mai apoi nimeni sa nu te mai bage in seama. Mai ales in Romania.Nu e o „meserie" de viitor, si scuza-ma ca spun, dar poti fii foarte frumoasa, dar poti sa fii sigura ca in lume mai exista sute, mii de fete mai frumoase ca tine. (asta e valabil pentru toata lumeawinking )

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Nu vreau sa iti spulber visul dar sincer, sunt sute de mii de fete care vor sa devina modele, mii dintre ele te asigur sunt mai frumoase ca tine, au deja 1.75 si au si parintii bogati care le fac celebre imediat.
E bine ca vrei sa iti urmezi visul si sa faci ceva ce iti place dar nu trebuie sa fi visatoare, din cum ai pus tu intrebarea asta eu cred ca tu ai vazut doar jumatatea plina a paharului. Trebuie sa te uiti si la dezavantaje. Acesta meserie e ca o loterie, poti sa devi celebra peste noapte sau poti sa ramai toata viata doar o anonima. Nu stiu eu daca o sa ajungi la inaltimea pe care ti-o doresti, nimeni nu stie.
Dar sfatul meu, prietenesc este sa analizezi situatia, sa iei o hartie si sa scrii de ce crezi tu ca meriti sa devi un model celebru, ce crezi ca ai tu in plus fata de altele? Si sa scrii ce ai in minus fata de altele, si care sunt dezavantajele si sacrificiile pe care le are acesta meserie. Lumea nu e tocmai roz asa cum pare, la varsta asta totul ti se pare super dar nu te gandi ca te duci la un casting esti selectata si peste noapte ajungi top model in America. Sansele sa se intample asta sunt extrem de mici chiar si pentu cei mai buni. Si trebuie sa te gandesti si la viata ta de dupa? Iti dai seama ca dupa o varsta potentiala ta cariera de model se va incheia. Ce o sa faci atunci? Trebuie sa gasesti o alta meserie care sa iti placa. Si nu spune ca o sa te gandesti dupa ce o sa iti termini cariera de model ca te trezesti dupa la 25 de ani ca nu ai nici cariera de model nici nu sti sa faci altceva in afara de asta. Asa ca gandeste-te bine si eu una iti urez noroc si chiar sper sa ajungi unde iti dorestie dar iti spun lumea modeling-ului e foarte dura si putini sunt cei ce reusesc sa faca fata.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Cat de frumoasa esti tu la 14 ani?straight face, un facebook, o poza?

| FrumoasaTa a răspuns:

Nu cred ca la virsta ta va parea frumos sa ai 1, 75.Esti perfecta asa cum esti. Pina la devenirea model te vei inalta pina la perfectiune.
P.S idee foarte buna.Succes

| LenaELena a răspuns:

Pai eu pe la 14 ani aveam 1.73 apoi nu am mai crescut nici pana azi la 22 de anirolling on the floorTatal meu are 1.77 mama 1.59 mai bine zis toate femeile din familia mea(mama, bunica, matusa, verisoare)sunt micute de inaltime si toti barbati au peste 1.70 deci eu seman la inaltime pe barbati din familie deci acum depinde poate mai cresti poate nu. Timpul isi va spune cuvantul(sau apucate de bascket)

| Alysson1997 a răspuns:

Eu sunt model si da nici eu nu vreau sa.ti spulber visul dar se cauta fete peste 1.75 inaltime..totusi ai putea contacta o agentie foto poate se rezolva ceva...si daca o sa mai cresti poate chiar o sa ajungi :*

| AndreiTca a răspuns:

Ca fotomodel te poti angaja si cu inaltimea pe care o ai acum. Trebuie sa te gandesti ca pentru a deveni model este nevoie de enorm de multe sacrificii si nu ai certitudinea reusitei. Daca ai o alimentatie corecta, practici un sport benefic cresterii in inaltime(inotul, de exemplu) si urmezi un program de odihna care sa ofere randament ai toate sansele sa ajungi la inaltimea aceea, mai ales ca ai 14 ani. Fii increzatoare, dedica-te lucrurilor care iti plac si rezultatele nu vor intarzia sa apara!

| LoveDreamsxdd a răspuns:

Si foarte modestalaughing. Pai te duci la next top model smug. Da ai putea sa fii model, dar nu toata viata trebuie sa te bazezi si pe un plan 'b' adica un loc de munca stabil, fiindca o sa imbatranesti la un moment datbatting eyelashes