| Deelay a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, am 19 ani si am inaltimea 1.72, de la 16 ani nu am mai crescut deloc. Imi poate spune cineva de ce? Parintii, mama are 1.60 iar tatal 1.77, vreau sa mentionez ca de la 15 ani m-am apucat de sala ajungand la 18 ani sa ridic 100 kg la picioare poate asta sa fi avut un efect negativ asupra cresterii sau coloanei? Mai este posibil cumva sa ajung macar la 1.75?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Înălțimea e genetica si nu poate fi influențată (alea.s basme din folclorul popular). Sportul, alături de alimentație adecvată si odihna GRABESC procesul de dezvoltare NU dezvolta peste limita geneticii tale.
Acum cativa ani, citisem in niste studii ca s-a descoperit încetarea oricărei urme de dezvoltare al organismului la vârsta de 28 de ani și nu 18-22 cum se credea inițial. Teoretic, timp ar mai fi, practic - cat ti-e "întipărit" in informatia genetica, cu aia vei ramane.