| WarmHeart a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cum se pot indeparta punctele negre de pe nes si barbie?

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Cu acei plasturi speciali pentru asa ceva, din magazine.
Sau iti poti face chiar tu "benzile":
http://www.youtube.com/watch?v=-bjOB4zS0uE
Am facut-o si eu de multe ori si chiar a functionat. Ai nevoie de:
O lingura mare cu lapte [rece] si o jumatate de lingura[mare] de gelatina [ din aceea care se pune pe tort], neaparat transparenta. Spun"neaparat transparenta" pentru ca eu am folosit o data din aceea colorata, ca nu aveam altceva in casa si nu mi s-a inchegat compozitia.
Asa, deci pui lingura de lapte si jumatatea de lingura de gelatina intr-o cana si bagi 2-3 secunde [ nu mai mult] la microunde. Apoi iei o pensula si intinzi pe nas, barbie, unde ai punctele negre. Apoi lasi pana se strange pe fata [ ai sa simti tu cand e uscata] si o dai usor jos [ nu smulgi repede] ci caaat poti tu de incet. Prima oara nici mie nu mi-a iesit dar apoi nu am mai avut probleme.

Pentru puncte negre ai mai putea folosi si creme[ Retin-a - 20 lei ] de la farmacie, care exfoliaza pielea destul de bine[ dar care si usuca fata cam uratzel]deci va trebui sa folosesti si o crema hidratanta. Sau si mai simplu, iti cumperi sapun cu sulf de la farmacie [ e aproximativ 5 lei] si te dai cu el tot numai pe zonele cu probleme, ca si el usuca fata.

Ar mai fi si o masca foarte buna pentru puncte negre: albus de ou batut cu malai. Bati albusul, pui malaiul si aplici pe toata fata, lasi sa se usuce, tot asa, pana simti ca te strange si speli. Numai bine in timp ce vei spala masca jos, iti vei face un "mini peeling"cu malaiul. Fata e foarte curata si fina dupa ce faci masca.

Sper sa te ajute cu ceva.

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Eu am scapat de ele cu garnier pure 3 in 1 si zynerit.

| Senoritha a răspuns:

Cumpara zinerit de la farmacie eu am scapat de ele:p

| DAC a răspuns:

Faci ceai de musetel, il pui intr-un recipient cat este inca fierbinte si stai cu fata in asa fel incat sa iti vina aburul catre fata.Peste cap iti pui un prosop ca sa nu mearga aburul in alta directie.Stai asa in jur de 10 min iar apoi le poti scoate cu grija! Cam dezgustator, dar merge!

| Deenni a răspuns:

Buna,faci infuzie de ceai cum ti-a spus DAC iar dupa aceea te freci cu zatu de la cafeaua facuta big grin o sa ramai cu o fata fina si curata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acneea este o problema foarte frecvent intalnita in randul adolescentilor, deci nu trebuie sa-ti pui probleme grave, dar cu totii stim ca aspectul conteaza.
Inainte de a apela la ajutorul medicamentelor sau al diverselor creme tratament cum este Zynerit trebuie sa consulti medicul de familie sau un dermatolog.
Eu ti-as recomanda cu incredere tratamentele naturale.Lamaia este foarte eficienta! Aplica prin masare pe tenul curat zeama de lamaie dimineata si seara si lasa sa actioneze in jur de 1 ora pentru a-si face efectul.Lamaia are rolul de a indeparta punctele negre si cosurile prin uscare si de asemenea ajuta la regenera tenului.
Si un alt lucru foarte important este sa ai grija ca in fiecare seara sa te demachezi in cazul in care folosesti machiaj, folosind lotiunile de la Garnier de exemplu, foarte eficiente.
Succes!

| lizica a răspuns:

Salut ade, pff toti ne confruntam cu aceiasi problema, si acelasi raspun primim tratament incearca cu aburi ce trebuie sa faci pui la fiert ceai de musetel dupa ce a fiert iei un prosop. te duci la baie ( e cel mai bine nu te deranjeaza nimeni ) iti pui fata deasupra acelui vas cu ceai de tei, pui prosopul pe cap si stai cu fata la acei aburi dupa ce fata ta s a" aburit" destul de bine incepi sa scoti puncetele negre. Daca nu fugi la farmacie si cere ceva pentru indepartarea punctelor negrebig grin

| Roly987 a răspuns:

Buna.Poti scapa de ele cu produsele de la Clearskin.Eu am scapat de ele.