| Anonim67 a întrebat:

Am un ten gras si inestetic, plin, UNEORI, de cosuri si puncte negre. ce tratamente sau masti facute in casa imi recomandati? ofer funda

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Incearca argila, o gasesti la farmacie se face cu apa sau daca nu da-te cu zeama de lamaie pentru a-ti usca cosurile.Mai poti aplica si miere care iti calmeata tenul si il face mai fin
sau poti face o infuzie de musetel.
uite si cateva site-uri:
http://www.tarabaverde.ro/......cosurilor/
http://news.softpedia.com/......7880.shtml
http://www.femei-moderne.ro/......,8143.html
http://acnee.info/10-remedii-naturale-pentru-acnee/198
Incearca sa te speli pe fata si cu un sapun de sulf..il recomand pe cel de la harrogate ..este f bun.

9 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Nu sunt bune chestiile astea facute in casa, dupa ureche, din auzite sau de pe postarile tampite pe care le fac unii pe net. Stiu, toi cautam sa iesim ieftin, dar e vorba de ten, de fata ta, cea ma importanta de altfel..nu crezi ca ai putea face un sacrificiu sa iti cumperi o crema buna..sau un gel.o masca special facuta pentru problemele tale? tratamente "naturiste" gasesti zeci daca cauti, dar de unde stii tu ca dau rezultate? am auzit atatea...masti cu ou, cu zeama de lamaie, cu miere, cu ulei..hai serios? si sa stai cu ele pe fata cateva ore in fiecare zi, mult timp...pentru ca nu va da rezultate decat dupa multe aplicari. Si daca le tii ceva timp poate ca la caldurile astea se strica si miros urat. asta vrei? Sfatul meu: incearca o crema buna, de la elmiplant sau gerovital..nu sunt scumpe si se gasesc in multe variante, pentru toate tipurile de ten cu probleme. 15 lei odata la 1 luna-2 nu cred ca e chiar asa de mult!

Răspuns utilizator avertizat
| tuGatita a răspuns (pentru Anonim67):

Sunt bune. poate observi rezultate in cateva luni, nu iti rezolva problemele dupa primele aplicari..si sunt sigura ca tu vrei sa scapi cat mai repede de problemele cu tenul. mai bine da fuga la un magazin naturist si cere o parere, un tratament care ti s-ar potrivi. alea sunt tot naturale, multe din ele fara reactii adverse, probabil mai scumpe dar dau rezultate! daca dispui de bani nu are rost sa te chinui acasa, sa te enervezi ca nu iti iese compozitia cum trebuie sau ca nu o poti scoate de pe fata. incearca ce doresti, eu ti-am zis parerea mea

| tuGatita a răspuns (pentru Anonim67):

Aa si daca erau asa bune mastile astea facute in casa, crezi ca mai apareau atatea creme, geluri, masti si alte chestii? is bune da, pe timp de criza doar asa

| Ramo137 a răspuns:

Asa am si eu crying. este o crema ce te dai in fiecare zi dimineata si seara, o lasi 10 min si te clatesti, iti dispar toate punctele negre! se numeste: pure skin/spot treatment gel. de la oriflamewinking bafta

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Klews a răspuns:

Buna! Din propria mea experienta, ai putea incerca Ascomicin (cum se mai spune, Asocilin). Aplica putin si maseaza bine. O cura de 1 saptamana va fi suficienta.Se gaseste la farmacii. Nu uita sa te speli cu apa putin fierbinte si cu sapunuri Dove sau Nivea. Ele sunt cele mai bune pentru tenul oricareia! Pentru masti, ai putea incerca orice masca care iti face pielea sa se simta calda, extonguelanet Spa-Arizona Hot Sands. E superba!
Mult succes din partea mea!

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de cosuri si puncte negre complet, iti recomand un tratament pe care il am de la un doctor dermatolog f foarte bun.
Tratamentul anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.
Din ce mi-a zis doctorul, Uleiul de arbore de ceai(tea tree) este foarte puternic in lupta cu acneea……. Si este dovedit si testat ca 5% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) este echivalent cu 5% benzoyl peroxid.
Diferența mare este ca uleiul de arbore de ceai nu are efecte adverse in comparatie cu benzoyl peroxid care provoaca foarte multe efecte adverse.

Il recomand cu ceea mai mare incredere, pe mine m-a ajutat foarte mult tratamentul si am scapat complet de acnee si puncte negre.

| iuliaiuli18 a răspuns:

Fierbi ceai de musetel si apoi stai aplecata cu capul infasurat intr-un prosop.Stai cat de mult poti, apoi cand porii sunt deschisi, iti iei un prosop mai aspru si freci usor. Atentie! Sa freci usor pentru ca e foarte posibil sa iti faci rani pentru ca tu ai porii sensibili.
Asta pentru puncte negre.Pentru ten gras, ulei de masline->te dai pe fata si stai 25-30 min.cu el apoi te speli.
Pentru cosuri, Zynerit.