| anonim_4396 a întrebat:

În aprilie mi-am comandat un gel de unghii cover și în ultimul timp simt că ceva nu e ok. Mi se face un fel de rana pe lângă unghii și mă dor. Pe cutie scrie 10/2019.
În cât timp expira?
Atunci e data fabricației?
Că nu prea mă pricep și deja am folosit mult gelul si as vrea sa știu dacă e expirat sau în cât timp va expira.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Data care este inscriptionata pe orice produs, indiferent de natura sa, reprezinta data/termenul pana la care este valabil produsul si dupa care EXPIRA GARANTIA. In cazul prezentat de tine, garantia a expirat cu 10 luni in in urma, (anul trecut). Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci e expirat?
Așa mi-a venit el și nu mi-am dat seama. Doar ca acum deja de când mă fac, am deja rana și ma dor.
Fiind expirat gelul, nu îl mai pot folosi?
Din cauza asta am rănile astea?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai probabil DA. Este singura explicatie plauzibila. Trebuie sa returnezi produsul expirat, impreuna cu factura primita catre firma care ti-a trimis produsul pentru a primi un produs aflat in termen de garantie. Indicatiile si pasii necesari de a fi urmati, le poti primi de la ANPC-ul (agentia de protectie a consumatorului) din localitatea ta. Succes!
https://anpc.ro/
http://reclamatii.anpc.ro/Reclamatie.aspx

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Pe cutie scrie că este valabil 12 /24 de luni de la data aceea deci nu e expirat dar nu înțeleg de ce m-am iritat așa de tare. Ma dor și parca pe lângă mi s-a ars pielea. Și mi s-au inflamat cuticulele. Și nu înțeleg de ce pentru că nu e prima dată când ma fac. Într-adevăr a stat o zi în soare mai mult gelul și de atunci parcă face figuri. Dar ce pot face?