| TreiSurori a întrebat:

Buna,
In noiembrie m-am decis sa imi tai de tot unghiile,pe toate, ca sa creasca frumos toate.
Acum mi-au crescut toate doar ca ma dor ingrozitor si nu stiu ce pot face sau de la ce e.Voi stiti?
Si de ce unghiile de la degetele mici imi cresc foarte mult si repede.
Mama mi-a spus ca unghiile imi mananca foarte mult fier+calciu.

Funda cine ma lamureste.Nu cersiti.
MS.

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Daca te dor probabil ai unghii incarnate. Pur si simplu unghia incepe sa "sape" in piele si astfel produce dureri. Depinde cat de lungi sunt unghiile tale, unghiile nu " mananca" nimic, daca pe unghii iti apar semne gen adancituri sau pete albe ei bine acela este un semnal al organismului ca in corp nu ai destul dintr-o anumita substanta. Unghiile nu "mananca" fier si calciu ci prin intermediul lor corpul iti arata daca ai lipsa din aceste substante.

| TreiSurori explică (pentru KellyGreen):

Nup,nu e nici unghie incarnata deoarece : Aceasta are loc atunci cand un colt ascutit al unghiei sapa in piele intr-o parte a degetului.Mai tarziu, in zona inflamata poate sa creasca tesut suplimentar (piele) sau sa se scurga un lichid galbui.

Pe mine ma dor deasupra, la jumatatea unghiei...

| danishor a răspuns:

Daca pe unghiile naturale ai pete albe e clar ai lipsa de calciu. daca vrei sa iti creasca frumos taiele semirotund adica mijlocul sa fie un pic mai lung sa creasca in lungime nu in latime.

| TreiSurori explică (pentru danishor):

Pete de "calciu" nu am decat pe inelarul de la mana dreapta.Sunt lungi nu late.

| lolita15 a răspuns:

Am si eu o intrebare. cum ti le-ai taiat? si eu vreau, dar nu am nici cea mai vaga idee de cum sa le tai! :?

| lolita15 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat... probabil e de la niste taieturi minuscule... pielea de sub unghie e super fragila