| Zâmbitor a întrebat:

Inaltimea mea ma cam ingrijoreaza... Am 16 ani si inaltimea 1.61 ( greutatea: 53 kg). Voi ce parere aveti? Eu cred ca nu sunt destul de inalta pentru varsta mea si imi e teama ca nici nu ma voi mai inalta. As dori sa mai cresc macar 5 cm. Aveti idee de ceva exercitii ce m`ar putea ajuta sa cresc? (Nu`mi spuneti de inot, basket, pentru ca momentat nu pot practica aceste sporturi, dar odata cu venirea verii voi incerca). Multumesc mult! Aa. Mentionez ca mama mea are 1.55(1.57) thinking iar tata 1.77.

3 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Pff, tu te stresezi si cand colo eu am 1, 63 si am 20 de ani (bine, ce-i drept, nu m-am mai masurat de tare mult timp dar nu mi se pare ca as mai fi crescut ceva oh go on ). Si am 50 de kg, dar nu asta conteaza. Deci nu stiu ce sa zic. Fiecare seamana si cu parintii. Aveam o vecina care avea o mama scunda scunda si tatal era groaznic de inalt, dar ea seamana total cu mama ei. Deci na.

Referitor la ce poti sa faci in afara de inot si volei, de care stiu de cand eram mica ca ajuta, nu stiu altceva.
Dar lasa ca deja incet incet vine caldura si o sa te poti apuca te ele. Succes.

| InsertName a răspuns:

straight face Eu am 14 - 1, 62 si 52 de kg.E chiar normal pentru varsta ta.

| TomaTamaraTania a răspuns:

Ai un metru s-un zambet happy care-i problema? si Christina Aguilera e scunda, Silvio Berlusconi, Napoleon era scund, asta este. Eu am 1.64 si pe la 17 ani am incetat sa mai cresc. E scris in ADN-ul tau cat vei fi de inalta, poti influenta putin cu sporturi deg nasket, dupa cum bine stii dar trebuie sa practici sportul ani de zile ca sa cresti putini cm.
Nu-s prea multe de facut. Dar mai ai timp pana pe la 20 de ani sa cresti, cam atunci se incheie dezvoltarea corpului unui adolescent (adica crestere, formare, etc.)