| Zâmbitor a întrebat:

Am 16 ani, 1.61 m si 52 kg...happy. As dori sa mai cresc in inaltime.Mama spune ca ea de prin clasa a7a nu a mai crescut si imi e teama sa nu patesc si eu la fel. Vreau sa ma mai inalt cu (macar) inca 5 cm.Ce ar trebui sa fac? Iau calciu in fiecare zi(de la Nature`s way-calciu complex). Cred ca are o importanta si inaltimea alor mei..Mama:1.55 Tata:1.77 Ma puteti ajuta cu vreun sfat? Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu cred ca vei ajunge la 1, 70

| cristimihailov a răspuns:

Salut, nu lua calciu ca nu ai nevoie de el.
mergi urgent la medicul endocrinolog sa iti faca un diagnostic si sa iti dea un tratament cu hormoni de crestere.

Lasa alte idei destepte care iti sunt oferite, gen sa te agati de batator. Tu poate ai o problema hormonala.

16 ani e o varsta buna pentru tratament. 17 ani si dupa s-ar putea sa inceapa sa devina prea tarziu. Eu zic sa te duci zilele astea daca vrei sa rezolvi ceva. Daca incep sa se inchida mugurii de crestere atunci ii poti pune cruce proiectului acesta.