| Gabinnen a întrebat:

Intrebarea urmatoare e mai mult pentru fete. In urma cu cateva luni m-am tuns scurt si cand imi cresteau cativa cm imi tundeam iar parul ca sa scap de parul vopsit blond. Acum ca am rezolvat problema asta am observat ca parul nu imi mai creste asa repede desi folosesc masti cu ulei de cocos si masline, de doua saptamani incerc si cu ulei de ricin. Recent am vazut pe Youtube o masca de par cu cafea si nu stiu daca sa incerc si asta. A folosit cineva si a functionat? Chiar nu stiu daca sa incerchappy

Răspuns Apreciat de Editori
| Maria_Inna_1996 a răspuns:

Nu te speria, parul are perioade cand creste normal, cand creste mai mult de 1 cm pe luna cum este recomandat si perioade cand stagneaza din a creste, cum de altfel are si perioade cand cade exagerat de mult si cand cade normal. Stai linistita e doar perioada in care parul stagneaza un pic din a creste, dar in scurt timp isi va reveni si va creste din nou. Iar parerea mea este ca aceste produse de ingrijire(uleiuri, sampoane, masti, balsamuri etc) nu ajuta la crestere doar hidrateaza parul, il mentine sanatos. Alimentatia este cea care are cea mai mare influenta in cresterea parului deoarece corpul prin alimentatie isi trage tot calciul, maneziul, fierul, vitaminele si tot ce are nevoie, iar parul si unghiile la randul lor isi trag din corp vitaminele care au nevoie si stresul cotidian de zi cu zi, afecteaza parul, in perioade stresante parul cade foarte mult si creste foarte greu ba chiar deloc. Eu iti recomand sa consumi multe fructe si legume bogate in calciu, fier, magneziu zinc si vitamine, mai ales acum ca este vara ai o gama larga de a alege. Mare atentie la unele dintre legume cum le prepari termic deoarece, prepararea termica gresita omoara vitaminele unei legume, spre exemplul cartoful daca il mananci prajit in ulei numai niciun benificiu, prajitul in ulei ii omoara calciul si vitaminele. In schimb daca il consumi fiert el isi pasteaza toate beneficiile sau chiar si la cuptor, dar fara ulei deloc, sau doar stropit foarte putin cu ulei de masline. Te poti interesa pe google despre benefiicile legumelor si fructelor si cum trebuiesc consumate pentru a nuisi pierde proprietatile.

3 răspunsuri:
| bbnnmm a răspuns:

Poți încerca șampoane pentru creșterea părului: Alpecin (pe care l-am încercat și e foarte bun), Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri: ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin (e bine să fie puțin călduțe atunci când le aplici pe păr pentru a pătrunde mai eficient în scalp și le poți lăsa cât timp vrei tu); vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. sau fiole pentru păr. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Caută detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina - sunt sute de combinații - și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Totuși, trebuie să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate!

| SomethingFunni a răspuns:

170 de ani de cercetare, 80 de articole stintifice moderne si 4 miliarde de dolari in finantare mai tarziu: lumea crede ca poate influenta divizia celulara cu ajutorul miticelor "creme"

ISSN 1879-0445

| Elinelaaaa a răspuns:

Iti recomand uleiurile de la Y.F.M, sunt superbe si au rezultate.

Oricum, orice ulei folosesti iti propun sa il combini cu samponul.
Uleiurile folosite direct pe baza parului ingreunatatesc cresterea, sunt prea grase pentru firele de par.