| ancuta_5805 a întrebat:

Buna la toata lumea as dori sa ma ajutati anul ce vine am nunta si as dori ca la biserica sa am voalul pe fata dar nu stiu cun se procedeaza. trebuie sa il tin toata slujba pe fata sau numai pana ce ajung in fata altarului va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa ai voalul pe fata, trebuie sa fii virgina.ridicarea voalului de catre preot semnifica devenirea ta,din fecioara,femeie.daca ai voalul pe fata si nu esti virgina, nu se deschide cartea. daca vrei sa verifici nu ai decat. oricum vei fi intrebata, si nu poti minti in biserica.ar insemna sa pornesti stramb in casnicie si aceasta sa fie patronata de satan si nu binecuvantata de Dumnezeu.in rest iti doresc casa de piatra, si casnicie lunga, pana cand moartea va va desparti.

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nu exista o regula generala. Fiecare face cum crede de cuviinta sau dupa cum sunt "regulile" in regiunea din care provine. In plus, mai nou e la moda un fel de voaleta micuta, prinsa cu o floare in par, care poti s-o tii pe fata in timpul slujbei si abia cand preotul trebuie sa dea sa gustati din paine (cozonac) si vin, o ridici. La nunta surorii mele de anul trecut, asa s-a intamplat. Probabil ca acelasi lucru se poate face si cu un voal obisnuit. Cel mai bine ar fi sa-ti intrebi rudele sau chiar preotul. Fiecare zona cu obiceiurile si traditiile ei.

| ramona30 a răspuns:

Sa stii ca se poate si fara cununie religioasa, eu am facut nunta fara cununia religioasa si totul a fost bine.