| EmylyaMaria a întrebat:

Asi dori sa stiu cum se procedeaza in cazut deschideri unui PFA pentru invitatii de nunta handmade? daca nu am profit decat 5 luni din an pentru celelalte luni trebuie sa platesc? si cel mai important cat se plateste trimestial pentru acest domeniu ( 100-500ron ) va rog sa ma ajutati. va multumesc

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In functie de profitul declarat pe total an, ti se trimite o hartie de la Finante, prin care esti obligat sa platesti trimestrial o cota parte(impozitul pe profit impartit in patru), pana pe data de 25 a lunii urmatoare trimestrului.
In impunerea pe care o vei primi, vei plati si CAS.

| diaac a răspuns:

Cred ca e la fel ca la orice persoana fizica - platesti pe tot anul. Iti estimezi venitul total (din cele 5 luni) si costurile la fel, iar cei de la administratia financiara iti calculeaza cat ai de platit si cat trebuie sa dai in fiecare transa. Asa ca, da, trebuie platit tot anul dar se calculeaza din venitul declarat, pe care tu il poti castiga doar in cinci luni si il declari pe tot anul. Mentionez ca eu nu am PFA dar am ceva asemanator, tot ca persoana fizica, deci presupun ca este la fel. Si bunicul meu a avut PFA la un moment dat (in alt domeniu) si tot asa a procedat. Mai verifica totusi informatia. Din cate stiu poti sa beneficiezi de consiliere pe astfel de probleme la administratia financiara. Ei iti pot spune cel mai exact pentru situatia ta.