| katy1980 a întrebat:

Buna ziua vreau si eu sa va intreb cum a decurs nunta voastra, sunt la prima casatorie mai am un an pana la nunta si nu stiu inca cum se procedeaza adica. vreau sa stiu ce vorbiti cu invitatii pe care nu-i cunoasteti? si cum trebuie sa ne comportam ca miri cu invitatii? pentru ca habar nu am cum trebuie bagati in seama 120 de persoane...ce cadouri trebuie facute nasilor sau ce anume iti platesc nasii pentru nunta sau trebuie tu sa-ti organizezi singur nunta am gasit déjà un restaurant si am rezervat sala de restul o sa ma ocup incet pentru ca nu stiu exact ce trebuie vreau sa va zic ca eu sunt déjà cununata la primarie urmeaza doar biserica si sala ...va rog sa ma ajutati cu cat puteti va multumesc mult!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu am avut la nunta invitati pe care sa nu-i cunosc personal eu sau sotul (a fost o nunta facuta ca sa ne simtim bine, nu sa castigam bani si am invitat rude si prieteni dragi). prin urmare, a fost o bucurie sa-i vedem pe fiecare dintre ei si am avut ce discuta cu toti (cateva minute cu fiecare). pe langa pupaturi, urari de bun-venit, voi ca miri e suficient sa discutati in 2-3 dati cu fiecare familie, intrabandu-i cum se simt, multumindu-le ca au venit si ascultandu-le urarile si gandurile. Una din ocazii este cea in care veti merge la fiecare masa, cu nasii si veti ciocni sampanie.
nasilor le faci un cadou din inima, nu ceva obligat, ceva care sa le arate ca din acea i ii pretuiesti ca parinti spirituali. nasii vor plati pentru nunta florile de la lumanari si biserica. Buchetele le face mirele, tot el plateste corul din biserica (nasii platesc doar preotul). De organizat e bine sa o organizati voi ca sa fie pe palcul vostru si sa va distrati cat mai bine. Important la o nunta este sa nu fii stresta si crispata, sa te distrezi si sa te relaxezi, sa fii fericita si sa arati asta.

| katy1980 explică (pentru Brigaela):

Buna gabriela mersi pentru raspunsul tau intr-adevar asa este vreau sa zic ca noi suntem plecati din tara si maj care vin la noi la nunta sunt rude cu care vb f putin in viata asta asa facem si noi o nunta cu familie si prieteni doar ca sunt cam 15 familii pr care chiar nu-i cunosc decat din poze, am f mari emotii sa nu fiu crispata si sa ajung sa vb cu fiecare in parte cate ceva sa nu se simta nimeni nedreptatit cadou o sa le cumpar nasilor si copilului lor cand mergem in tara dar pe langa trebuie sa-i gasesc si ceva pentru nunta si cam asta era ca nu stiam cam ce desi o cunosc f bine e f pretentioasa si nu stiam ce au ei de platit ca mi-e cam rusine sa-i intreb desi asa ar fi normal sa povestim probabil o sa deschid discutia dar nu stiu cum mersi inca o data pentru sfaturile tale

| Brigaela a răspuns (pentru katy1980):

Succes si sa ai o nunta frumoasa!

| UndergroundFolklore a răspuns:

Foarte tare asta cu "sunt la prima casatorie" laughing
Cate mai ai in plan?