| shlerlyn4 a întrebat:

Bunabatting eyelashes mi-am cumparat ulei de ricin ca am auzit ca e bun pentru par.:d dar nu stiu cum sa il folosesc? de cate ori sa ma dau? alte intrebuintari mai are?thinking

fundita urgenthappy

4 răspunsuri:
| Carlamonicaanghele a răspuns:

Http://sanatate.ele.ro/......a5899.html
pentru par:

ou,ulei de masiline, tincturi pentru cresterea parului, cu vitamia A uleioasa...Ideal ar fi s-o folosesti de 2 ori pe saptamana.

| lallalle a răspuns:

Reteta completa care are intr-adevar efect benefic asupra parului (atentie - uleiul de ricin inchide putin culoarea parului ), ar fi mai complexa: o lingura ulei de ricin, doua galbenusuri ou proaspat, o lingura alcool, sau room Jamaica, sau in loc de alcool, o lingura cu petrol lampant. Se frictioneaza si se infasoara parul cu un prosop, se sta cu acest ameste cam doua ore apoi se spala cu sampon. Tratamentul se face lunar. Succes!

funda?

| Helioot a răspuns:

Pai iti pui in palma si te "speli " cu el. Faci asta o data pe saptamana. si trebuie sa iti pui un batic ceva dupa ce te dai astepti vreo ora si pe urma te speli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pentru ce anume vrei sa-l folosesti. Daca vrei sa-l folosesti pentru cresterea parului, maseaza scalpul cu ulei de ricin(nu e nevoie sa-l aplici pe toata lungimea parului, ci doar la radacini)si lasa-l sa actioneze minimum 30 de minute,dupa care spala-te pe cap cu sampon,de doua ori(pentru a indeparta bine uleiul ramas)si clateste bine.Fa lucrul acesta o data sau de doua ori pe saptamana.
Daca-ti doresti sa-l folosesti pentru imbunatatirea aspectului parului, aplica-l pe toata lungimea parului si lasa-l sa actioneze in jur de o ora. Daca-ti doresti sa-l folosesti doar pentru prevenirea despicarii firelor de par, il poti aplica doar la varfuri si lasa-l sa actioneze tot in jur de o ora.Indiferent de rezultatele urmarite, uleiul se indeparteaza din par prin acelasi mod, iar tratamentul trebuie facut de maximum 2 ori pe saptamana.
Din punct de vedere estetic,uleiul de ricin mai poate fi folosit si pentru cresterea si indesirea genelor,dar si pentru prevenirea exfolierii/ruperii unghiilor si pentru redarea luciului natural al acestora.
Pentru gene,aplica-l in fiecare seara pe gene cu ajutorul unei periute curate de rimel,fara a le incarca(pentru a nu curge in ochi)si lasa-l sa actioneze pana a doua zi.Fa acest tratament pana la obtinerea rezultatelor dorite.
Pentru unghii, se maseaza zilnic unghiile cu ulei, timp de cateva minute(in jur de 15), dupa care se indeparteaza uleiul.Tratamentul trebuie tinut o perioada pana sa-si faca efectul, dar rezultatele vor fi pe masura asteptarilor.