| deeeeeeeea a întrebat:

Hey, TPU. am inteles ca uleiul de ricin e bun pentru par...de exemplu am auzit ca unii spuneau ca e bine sa te dai des si pe altii care ziceau ca nu e deloc bine ca daca te dai prea des iti va cadea parul. Care e adevarul? Acum mi-am cumparat si eu dar nu stiu cum sa il folosesc...imi puteti spune? (as vrea ca masca sa fie doar din ulei de ricin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Tzukushi a răspuns:

Hei..eu il folosesc pentru gene, citeste experienta mea personala

http://www.sfaturilemariei.com/......personala/

| PinkkRosee a răspuns:

Buna!happy.Ai auzit tu ceva,dar uleiul de ricin nu trebuie aplicat pe par chiar NON-STOP.
O data pe saptamana ajunge.
Si da, parul va cadea incetul cu incetul, dar nu din cauza uleiului.Parul care cade se va regenera foarte rapid.Firele acelea care cad sunt ori rupte, ori uscate, pentru ca in locul lor vor creste mai multe.
Uite cateva `retete`cu ulei de ricin:
*Masca se aplica pe parul uscat, inainte de spalare si-o lasi de la 30 min-2h.
Iar rezultatele chiar se observa dupa un timp...foloseste si tu de fiecare data cand te speli sau macar o data pe saptamana.
*Acest remediu naturist este recomandat mai ales pentru parul uscat:
>Incalzeste jumatate de cescuta de ulei de ricin, aplica-l pe parul ud si maseaza scalpul pentru cateva minute.
Ia apoi un pieptene cu dintii rari si trece-l prin par de cateva ori. Inmoaie un prosop in apa calda, stoarce-l si inveleste-ti parul cu el.
Dupa 15 minute spala-ti parul cu sampon pentru a indeparta uleiul. Vei obtine un par matasos si stralucitor. In plus, uleiul de ricin iti va hrani scalpul indepartand matreata si ajutand parul sa creasca si sa se regenereze.
^Sper ca te-am ajutat! Pa-pa! happy^.

| kitishor a răspuns:

Buna happy. Ambele raspunsuri sunt adevarate. Depinde de par! Uleiul de ricin e bun pentru cresterea parului, sprancelenor si a genelor. Poti sa-l folosesti o data pe sptamana! de doua ori maxim daca ai probleme grave. Ca altfel o sa te uiti in oglinda si o sa spui "Unde e parul meu?! "Se foloseste dupa spalarea pe cap.
Iar daca vrei sa faci o masca, documenteaza-te pentru ca eu nu am facut masti, am pus lichidul intr-un " pufaitor " de ala gen de sters geamuri si ma dau cu el pe cap putin dupa spalare. Dar doar o data pe saptamana!
Sper ca te-am ajutat! Pup :*!

| deeeeeeeea explică (pentru kitishor):

Scuze nu am vrut sa spun "masca"...ma refeream la faptul ca vreau sa ma dau pe par numai cu ulei de ricin, nu in combinatie cu altceva

| RoxanaA_8239 a răspuns:

O data pe saptamana e cel mai bine, abuzul nu e bun in nici o situatie pentru nici un produs :) uite cum sa folosesti bine uleiul de ricin ca sa nu ai probleme http://www.frunza-verde.ro/ulei-de-ricin