| cameleonii a întrebat:

Mi-am luat un ghiozdan negru cu rosu foarte cool pentru scoala.Eu trec in clasa a 6 -a si vroiam sa stiu daca e in regula sa merg cu ghiozdan, pentru ca i-am auzit pe unii ca isi iau genti pe umar. cel mai convingator funditalove struck

Răspuns Câştigător
| sefata a răspuns:

Pisi stai linistita! unele poarta genti fiindca se dau ele cochete, dar tot ghiozdanul e baza! in ghiozdan iti intra foarte multe chestii, este mult mai comod sa il porti pe tot spatele, decat sa iti rupa umaru` o geanta de 2 kile jumate`! stai pisi calma ca tot ghiozdanele sunt baza!>.< fundita?batting eyelashes

28 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Deocamdata macar pana intri la liceu mergi cu ghiozdan, fiindca geanta iti deformeaza coloana si devii gheboasa din cauza greutatii cartilor. crying

| Xonia a răspuns:

Eu trec a 8a si imi iau ghiozdanlaughing
La cate carti si caiete am intra 8, mi-ar trebui 2-3 genti sa le baglaughing
Daca tie iti place, de ce nu? Si la mine in scoala fetele de cls a 6a si a 7 mai vin cu genti, dar mie imi place mai mult cu ghiozdan, asta e.
Daca tie iti place ghiozdanul, nu conteaza cum vin altii.
Baftahappy

| Anileda a răspuns:

Da, este in regula, eu am fost pana in clasa a 8-a cu ghiozdan, nu mi se pare ceva anormal, este bine.

| Blablabla_8623 a răspuns:

Stii.si eu mi-am luat geanta in a 7-a in primele zile dar apoi eram disperata sa gasesc un ghiozdan pentru ca ma dureau ingrozitor umerii. Deci e foarte ok ghiozdanul indiferent daca e "Cool" sau nu. La scoala cu ghiozdan, la plimbare cu genti.

happy

| Buttercup30 a răspuns:

Da, da chatterbox
e mult mai bine cu ghiozdanwinking
pentru ca la genti daca ai greutate mare te doare rau, iti strica coloana, se rup repede, si nu sunt foarte incapatoare.
Mult mai bine cu ghiozdan!

| Emmeii a răspuns:

Buna. E foarte ok. abia la liceu se merge cu ghiozdan pe o parte. acum eu sunt in a 7-a si port ghiozdan.winking
succes la scoala. :*
pa pa.

| Maria46854213 a răspuns:

Este foarte bine ca ai ghiozdan.eu sincer mi-am cumparat geanta pentru ca la scoala noi avem dulapuri si cartile si caietele de care nu avem nevoie ziua urmatoare le lasam acolo.deci fiecare cu ce ii este comod si ii place.eu zic ca ai facut cea mai buna alegere luandu-ti un ghiozdan. daca nu asi avea dulap si eu mi-as luahappy
Succes la scoalakiss.

| AdaIoana18 a răspuns:

Buna. Si eu in clasa a6a si a7a am avut ghiozdan dar acum ca trec in a8a m-am gandit sa imi cumpar o geanta pe umar... Acum fiecare cu parerea lui dar inca poti merge cu ghiozdanul e in regulawinking... iar la anul daca vrei poti sa iti cumperi o geanta pe umar. happy Te pup :* :*

| Laura a răspuns:

Vai, vai, ce dilemă. straight face

| Ada_9046 a răspuns:

Ai facut o alegere buna cumparandu-ti un ghiozdan. Avand in vedere ca esti inca in crestere vei evita eventualele deformatii ale coloanei generate de o geanta. Vei realiza chiar tu ca ai facut o alegere buna atunci cand vei vedea cat se chinuie colegii/ prietenii tai care au optat pentru o geanta, avand in vedere ca doar unul din umeri va suporta toata greutatea cartilor/ caietelor. Pentru a-l face si mai dragut ii poti adauga diferite accesorii (brelocuri, insigne etc.) sau poti realiza cateva desene pe el.
Sa-l porti sanatoasa si multa bafta la scoala! happy

| raluucaa a răspuns:

DA, normal ca este in regula sa ai ghiozdanhappy

Eu, de exemplu trec a 8'a si am ghiozdan.

Gentile pe umar pot deforma coloana, si pot provoca dureri.happy

E mai sanatos pentru coloana sa iti iei ghiozdan, dar e ok si daca alternezi geanta cu ghiozdanul.

Sper ca te'am ajutat!:*

| Adredemesconf a răspuns:

Buna!
Crede-ma e mult mai bine cu ghizdan, sa nu faci prostia sa-ti iei genti pe umar.Sunt foarte incomode, si peste 1 an 2 vei avea probleme cu spatele (propria experienta). Deci da, e foarte bine ca ti-ai luat ghiozdan normal si nu geanta pe umar.

O zi frumoasa!

| mean a răspuns:

Pai eu sunt acum a 7-a. Si daca sincer am purtat pina acum doar ghiozdan. Abia acum cind am trecut in a 7-a mi-am luat geanta. Pai, si la mine in clasa sunt si erau de-astea cu genti. Dar nu cred ca consta mult ce ai :geanta sau ghiozdan.

| Buburuzza a răspuns:

prima data in clasa a 6-a mi-am luat o geanta pe umar. pentru ca imi place asa stilul mai elegant.blushing chiar daca e scoala. si ma rog coloana mea e vie si nu am avut probleme sau dureri. ideea este ca poti sa alternezi. cand te duci la scoala o porti sa spunem pe umarul drept si cand te intorci pe umarul stang.winking> daca vei face un obicei din asta va fi ok.happy>.

dar ghiozdanul poate sa ramana da putere. ma rog depinde si te stilul taubatting eyelashes. si pe mine m-ar tenta ca anul acesta sa-mi iau un ghiozdan [ cla a 8-a ]. dar nu ma vad in fusta cu ghiozdan. sau etc. cum ti-am spus am un stil mai elegant. si depinde de fiecare cum doreste. succese>! :*

| Chyntia a răspuns:

E ceva normal adica fiecre cu gusturile lui plus de asta ai putea sa il personalizezi si ar arta super bine poate unii ar fi si invidiosi fi cat mai creativa si ar arata mult mai frumos ca o geanta pe umar:**: success:*

| Cretzule a răspuns:

Mergi cu ce vrei ca doar de aia este democratie!

| HeeYeon a răspuns:

Da e bine, pentru spatele tau si pentru tine daca iti place sa te simti bine.
Moda e trecatoare.tongue

| mari_3334 a răspuns:

Eu trec a 10a si am tot ghiozdan pentru ca imi este mult mai comod decat geanta

| Anchyy18 a răspuns:

Eu am geanta si trec a 8-a. dar la tine e ok sa mergi cu ghiozdan. eventual poti sa-ti iei si o geanta sa ai de schimb. daca ai ore mai putine poti merge si cu geanta.
pup:*

| sinziana1 a răspuns:

Eu sunt a9a si mi-am luat ghiozdan. E mult mai comod si incapator, parerea mea.Bafta in noul an scolar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu este nimic in neregula sa mergi cu ghiozdan la scoala.Ba chiar e mai bine
ca e mai spatios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo ADA! Te sustin thumbs up buna idee si eu trec in a 6-a si tot ghiozdan imi iau. decat sa imi rup umarul si coloana mai bine stau cu ghiozdan. Ce - i drept si cu ghiozdanul iti pot aparea probleme cu coloana dar crede-ma, e mai bine cu ghiozdan.Mai ales ca unii copii, si eu printre ei, inca din clasa a 3 aveam vreo 5 carti la mate doar.NU exagerez, caietele astea speciale sunt o prostie si chiar sunt multe.Eu in a 5-a aveam o profa de romana nebuna cu capul! in 2 ore consecutive am facut 15 lectii cap-coada respectiv un capitol de manual. Si profii mai exagereaza. in 1 luna, la limba si lit romana eram deja la pagina 130 si ceva chiar mai mult si ceilalti copii, care aveau cu alte profesoare erau abia la pagina 60 si ceva. si nu mai zic ca erau 2 clase de a 5 - a dintre care una plina cu copii bolnavi mintal cu AD/HD si chestii din astea! numai nebuni! imi imaginez cum ar fi fost daca eram in clasa aceea, respectiv 5 B. Mda ma rog. si scolile astea sunt cam. nu stiu cum sa zic... am auzit chestii umilitoare despre clasa aceea. Chiar nu mi-@ venit sa cred. serios. cea mai interesanta ca sa zic asa mi s-a parut atunci cand am auzit ca au avut test la engleza si un baiat care era OBSEDAT de Michael Jackson i-a spus profei de engleza :

-Auzi fa p****, daca iti dau 1000 euro, pleci si nu ne mai dai test la engleza >>>? am ramas straight face... MUT. adica profesoara aceea a facut o facultate ca sa ajunga ce este si acum vine un pispirica sa ii zica ce ii zice laughing asta e de necrezut! copil rasfatat. aceste intamplari au fost facute la scoala nr 23 Sfantul Silvestru din bucuresti, Calea mosilor. de aceea comentez anonim big grin daca vreti sa vb cu mine id este : robert_gripz >

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii serioasa.
Normal ca e in regula sa merg cu ghiozdan.
Adica eu am si ghiozdan si geanta.cand am ore grele imi iau ghiozdanul si cand am ore usoare geanta.
Dar daca trebuie neaparat una din ele as alege ghiozdanbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sa stii ca e interzis.Anul asta se poarta valizele.cu cat mai mari, cu atat mai bine.

| Teddy7139 a răspuns:

Eu am 2 ghiozdane si 2 genti diferire. cand mi se nazare sa imi iau geanta, o iau pe una dintre ale. si la ghiozdan la fel. depinde de starea in care te simti in acea zi. bafta

| Ralu_6779 a răspuns:

Intru in clasa a 7-a si am si ghiozdan si geanta, atunci cand am carti multe si ore grele imi iau ghiozdanul si cand nu trebuie sa imi duc multe la scoala imi iau geanta

| T33L a răspuns:

Trebuie sa fii convinsa de ce iti place tie, daca tie iti place acel ghiozdan, poartal, sa nu te doara de ce poarta altii
bafta!

| sadasdgd a răspuns:

Trec intra-a 9-a si tot ghiozdan imi iau.