| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Mi-am tuns bretonul prea scurt si nu imi place cum imi sta. daca il dau in fiecare seara cu ulei de ricin creste mai repede intr o sapt? Am mai citit despre metoda inversiunii credeti ca merge?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai grija cu uleiul de ricin, sa nu picure aiurea; eu l-am folosit in speranta de a incetini caderea parului, si din cauza ca am dat prea mult, si curgea pe frunte, mi-am stricat linia bretonului.
Cresterea nu mi s-a parut mai rapida, parul arata putin mai sanatos, dar n-as mai folosi, pentru ca imi ingrasa parul prea mult.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum adica ti ai scricat linia bretonului? A cazut prea mult par? eu mi l am tuns dupa tutorialul asta, deci pe langa faptul ca e scurt e si gros:https: //m.youtube.com/watch?v=O7_cj-PT3Pc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, din breton nu mi-a cazut par, dar au iesit niste fire mai jos decat trebuia, si mi s-a facut asimetric bretonul. In timp vad ca totusi dispar.
Au crescut exact acolo unde se aduna cate o picatura de ulei, scursa din varful capului.
Eu am si parul subtire, din cauza asta nu statea uleiul la radacini, si tot imi venea spre frunte. Dupa ce ma spalam, parul era mai bogat, si se ingrasa putin mai lent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Creste mai repede dar nu te astepta la minuni, 2-4 cm poate creste pe luna. Daca nu-ti place prinde-l, poarta bentite etc. Si eu l-am avut foarte scurt, bretonul creste destul de repede.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Stiu ca nu te va multumi raspunsul meu, dar va fi 100% sincer.Am scris-o, si o mai scriu.Viteza cresterii parului este de aprox 1cm-1, 5cm pe luna, si este determinata genetic. Daca te tunzi, parul nu creste mai repede, sub nici o forma.Cel mult parul poate creste 2 cm pe luna, daca il stimulezi prin masaj capilar(si aici da, intra uleiul de ricin) inainte de spalare dar si la spalat cu sampon.Prin masaj activezi circulatia sangelui si stimulezi cresterea parului.dar cum ti-am mai zis, mai mult de 2 cm pe luna, nu creste, orice ai face.Tot ce e pe net, sunt prostii, mai ales produsele.Nu ai cum sa fortezi aceasta crestere, crede-ma.Inca nu s-a inventat un tratament minune nici pentru repararea parului ars, nici pentru cresterea parului.Cine iti zice ca i-a crescut 5 cm intr-o luna ori e nebun, ori te minte! Ai rabdare, iti va creste bretonul.Cred ca multi dintre noi am trecut macar o data in viata prin experienta cu bretonul esuat, sau o tunsoare caraghioasa, dar iti va creste.Intr-o luna iti va creste 1, 5 cm-2 cm cel mult, si va fi un breton normal, nu va mai fi caraghios.Pana incepe scoala/liceul va fi destul de lung chiar si sa il prinzi.

| Tina88 a răspuns:

Nu are rost sa te chinui, nu o sa creasca cu mult fata de ritmul normal de crestere. O sa-ti creasca in urmatoarea luna. Poti sa-l prinzi cu agrafe pana creste si ai rezolvat problema.