| andru33 a întrebat:

Buna!
Nu stiu daca sunt neaparat alergica la gelurile de dus, insa cele din comert, dupa ce ma spal imi provoaca mancarimi. Pielea nu se inroseste, insa efectiv am asa un disconfort. Cu ce as putea sa ma spal sa nu mai patesc asa?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu un săpun de calitate.

| alina2k18 a răspuns:

Foloseste doar geluri de spalat dermatocosmetice, posibil sa ai pielea f sensibila - te strange pielea, te mananca etc.
Nu folosi produse parfumate, iti agraveaza si mai mult problema [ da stiu, si mie imi plac alea parfumate laughing ].
https://comenzi.farmaciatei.ro/......ay-p340001
Sau ulei de dus de la Bioderma.
Vezi si in DM gelul de spalat din gama Balea MED in caz ca ti se par prea scumpe cele de mai sus.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai incearca gelurile de dus de la Yves Rocher, nu au parabeni si miros demential. Daca nu merge, incearca-le pe cele pentru bebelusi, nu cred ca ai pielea mai sensibila decat a unui bebelus. Daca nici asa nu merge inseamna ca problema ta necesita un consult sau ceva de genul, probabil ai alergie la un ingredient

| Swae a răspuns:

Buna.
Incearca geluri, sapunuri, sampoane din raionul pentru infanti, sau ia-ti produse naturiste, fara iritanti. Dupa baie, foloseste o crema hidratanta usoara. Nu este regula, desi ajuta si asta la indepartarea mancarimilor in caz ca persista.

| Marbea a răspuns:

Sapunul si gelul de dus Dove sunt foarte cremoase. Incearca-le! Posibil sa ai pielea foarte uscata iar geluurile de dus ti-o usuca si mai tare si atunci apare mancarimea. Sau incearca sa folosesti ulei de dus.

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!

Uneori am si eu acesta problema, depinde si de marca produsului. Nu am folosit niciodata sapunuri sau geluri de dus de 2 lei, ca sa dau vina pe calitatea proasta, doar ca pielea este mai sensibila. Poti merge la un dermatolog pentru a-ti prescrie numite creme, dar pentru inceput poti incerca produsele de la plafar, care contin mai putini parabeni si sunt mai putin nocive. Daca totusi persista aceste simptome, incearca si dermatologul, este cel mai in masura sa gaseasca cauza si sa-ti rezolve aceasta problema.

| Georgiana0216 a răspuns:

Si inca ceva, incearca sa te clatesti din abundenta. Am folosit si marca dove, insa am impresia ca de la aceste sapunuri si geluri de dus ramane produs pe piele. Daca nu te clatesti din abundenta si ai pielea mai sensibila, poate aparea acest disconfort. Incearca si o clatire din abundenta si vezi apoi.