| Buzedulci100 a întrebat:

Buna numele meu este carmen si am 14 ani
Am vrut sa devin reprezentant Avon insa sunt prea mica.Are ceva daca ma inscriu ca reprezentant? Ca asi dori sa imi comand produse de la Avon ca am vazut pe toate fetele pe care le cunosc si am comandat cel putin un produs.
Multumesc pentru atentie!

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna. Voi da copy-paste la un alt raspuns al meu, pentru ca e mult de scris. Sunt unele informatii despre AVON.

''Eu am fost reprezentant Avon.
Sincer in ultimul timp nu a fost foarte bine..si comisionul care iti ramane este putin, si tu trebuie sa iti cumperi cataloagele, cadouri nu prea se mai dau.

Inainte tot la cateva campanii se dadeau cadouri daca de ex. aveai comenzi in valoare de 250 de lei. Dar acum mai sunt competitii unde poti castiga tot felul de produse, dar sunt mult mai multe conditii si e mult mai greu de castigat ceva. Ca acum (dau un exemplu) trebuie sa vinzi parfumuri de 200 de lei sau bijuterii de 150 lei ca sa primesti ceva. Ceea ce e mai greu.
In plus, produsele care se vand cel mai mult nu au o valoare foarte mare si trebuie sa ai mai multa comanda ca sa ajungi la o oarecare suma (bine, depinde de ce oameni cunosti).

Daca ai mai putin de (nu mai stiu exact cat e acum) 130 lei comanda pe campanie, nu primesti deloc comision.

Stii ce e comisionul? Uite, iti explic (in caz ca nu stii cum primesti banii):
Tu ai comanda de 200 lei. Pui comanda, iti vine acasa, ai timp 2 saptamani sa platesti. In aceste 2 saptamani tu strangi cei 200 de lei de la clienti, si dai produsele oamenilor. Din comanda de 200 lei ai comision de 20% (sa zicem). 20% din 200 inseamna 40 lei. Deci, pentru produse, tu trebuie sa platesti doar 160 de lei (200-40). Desigur, adaugi pretul cataloagelor (ultima data era 4 cataloage 8, 5 lei), adica 160+8, 5=168, 5.
Tu la posta platesti suma asta, 168, 5, si restul banilor (31, 5 lei) iti raman tie in mana.
(sper ca am explicat destul de bine)
Dar faza e ca comisionul nu e chiar atat de mare.o colega a ramas cu 14 lei dintr-o comanda de 200 de lei.

Si, sa stii ca se mai intampla sa nu primesti banii la timp de la clienti sau daca pui comanda pentru oameni pe care nu ii cunosti f bine se poate sa nu iti plateasca deloc. Se mai intampla ca cel care a cumparat produsul sa nu fie multumit si sa nu mai il vrea. Atunci tu tot trebuie sa il platesti luna aceea, eventual daca nu vrei sa iti ti produsul trebuie sa iei un formular de returnare (poti returna produsul doar daca nu e consumat din el decat foarte, foarte putin, si ar fi indicat sa aiba si ambalajul), si apoi luna viitoare se scade pretul produsului din comanda.

Eu ti-am dat multe informatii, daca vrei ma mai poti intreba ce te intereseaza.
Totusi, daca cunosti multe persoane care folosesc produse, daca iti place sa faci chestii de genul asta, te poti descurca.
Eu doar ti-am aratat unele situatii de care te poti lovi, ca trebuie sa stii si partile rele.''

As adauga doar ca, daca chiar vrei sa te inscrii, o poti face pe numele mamei tale, adica dai copia ei dupa buletin si ea trebuie sa semneze in locul tau. (poate fi si o alta persoana, dar care sa fie adulta).

Daca mai ai intrebari, te pot ajuta cat de cat. happy

O seara frumoasa!

| lovelife9 a răspuns:

Pai trebuie sa ai 18 ani, dar poti sa te inscri pe numele mamei/tatalui tau si sa te ocupi tu de comenzi si restul

| GeorgiaIone a răspuns:

Buna! Pentru inceput trebuie sa iei legatura cu un reprezentant care o sa iti dea o brosura(catalog )avon.Brosura respectiva tu o prezinti amicilor, rudelor care o sa iti comande produse.Comanda se pune pe internet cu ajutorul unui cont pe care ti-l creeaza reprezentantul la care te-ai inscris si dupa ce i-ai dat copia dupa buletin.In cazul tau te poti inscrie ca reprezentant numai pe numele unui parinte sau prieten. Daca mai ai nelamuriri sau vrei sa te inscriu ca reprezentant poti da add la lungu_ionela2003@yahoo.com.Multa bafta.