| EsarfaRozZ a întrebat:

Port ochelari de la varsta de 3 ani, acum am 16 si m-am saturat sa ii port. Trebuie sa ii port in permanenta, nu doar la caluclator sau la citit. Si m-ar interesa niste lentile de contact. Ce stit despre ele? Cam cat costa? Imi puteti da niste argumente pro si contra lentilelor? Nu vreau cosmetice, ci cu dioptri.Cat timp se pot purta?

Multumesc aniticipat.

Răspuns Câştigător
| shnako a răspuns:

Bun. Eu am lentile de 2 ani incoace. Primul an am purtat lentile clasice care le dai jos seara si le pui inapoi dimineata. La astea trebuie sa iti cumperi solutie in care stau (trebuie schimbata de fiecare data) si sa ai si cutiuta in care sa le tii. Dezavantaju care l-am avut eu era ca uneori ma mai usturau ochii de la ele cateva minute dupa ce le puneam.
Asa ca am trecut pe Bausch&Lomb Night&Day. Lentilele astea le pui odata pe ochi si le dai jos dupa o luna (le lasi noaptea pe ochi). Astfel, nu trebuie sa tot stai sa le dai jos si sa le pui (e mult mai igienic din punctu meu de vedere), nu ai nevoie de solutie si cutiuta si sunt si mai ieftine.
De exemplu, eu plateam aprox 350 RON pentru 6 lentile din-acelea clasice (ma tineau 3 luni). Acum platesc 500 RON pentru 12 lentile Night&Day (6 luni). Treaba e ca eu de exemplu le tin cam o luna jumatate, pentru ca nu patesc nimic.

Pro:
- nu trebuie sa porti ochelari
- nu trebuie sa ai grija sa nu spargi ochelarii
- nu le simti
- nu sunt nici pe departe asa sensibile pe cum se spune
- poti intra cu ele in apa daca ai grija (am pierdut o singura lentila in 2 ani din cauza apei)

Contra:
- mai scumpe
- daca te freci la ochi se misca, si trebuie sa clipesti des sa le pui la loc
- risc de infectie daca nu te speli pe maini inainte sa ti le pui (eu am facut conjunctivita cand le aveam pe cele normale)
- risc sa le pierzi

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depide si de pret la romani nu prea stiu cat e, numai ca e putin incomod cand ti le pui si cand ti le dai jos.

| pepe a răspuns:

O bucată aşa cum îţi trebuie ţie costă 179 lei
http://www.lentilecontact.ro/......_%5E_lomb/

| Chris a răspuns:

Depinde de ce fel sunt lentilele. Sunt lentile pe care le scoti zilnic sau lentile pe care le poti tine o perioada mai lunga, in jur de o luna. Trebuie sa iti cumperi "Lacrimi false", un lichid in care trebuie sa le tii pentru a nu se intari. La 18 ani poti sa iti faci o operatie cu laser, in cazul in care nu ai hipermetropie mai mare de 5. O vizita la medicul oftalmolog te-ar putea ajuta foarte mult. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| lila_7629 a răspuns:

Se pot purta doar o zi din kate stiu! sunt de unica folosinta...mai mult nu stiu.eu am cosmetice si le port pe ascunsbig grink sa nu ma vada familiabig grinbig grinbig grin