| Sabb1653 a întrebat:

Bunahappy Puteti sa ma ajutati si pe mine cu ceva?
Am nevoie de un tratament foarte bun pentru regenerarea parului, adica pentru a mari cresterea parului. Am si acum parul destul de lung. dar imi trebuie ceva bun, ca pana la vara sa`mi fie aproape pana la mijloc, am zis aproape, ca sunt constienta ca nu poate creste atat de mult in timp atat de scurt. Va multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Melody a răspuns:

Acelasi lucru vreau si eu, dupa doi ani de par scurt/mediu, m-am trezit ca-l vreau lung. Am inteles ca uleiul de ricin si vitaminele B, E pe care le gasesti prin farmacii sub forma de fiole, ar functiona. Sa nu uiti sa mai tunzi din cand in cand firele despicate. Nu stiu cat de adevarat e, dar cica ar incetini cresterea. In orice caz, arata urat. Cred ca tine si de alimentatie, cat mai multe fructe, legume. Bafta!

2 răspunsuri:
| DMuffin a răspuns:

Uleiul de ricin, cumparat de la orice farmacie, stimuleaza scalpul ceea ce duce la cresterea parului si la fortificarea lui. Sper ca te-am ajutathappy

| Melody a răspuns:

Am gasit ceva:

Firele de par cresc in medie cu 1, 25 cm pe luna. Expertii spun ca o alimentatie corespunzatoare, suplimentele si tehnicile de ingrijire a parului pot avea rezultate in ceea ce priveste cresterea parului.

Tunsul varfurilor ajuta parul sa creasca mai repede. Da si nu! O simpla filare nu va face parul sa creasca instant, dar o tunsoare te poate ajuta sa obtii parul lung dorit. Parul ajunge la nivelul umarului cam intr-un an si este posibil sa fie putin deteriorat. Daca nu tunzi varfurile in mod regulat pentru a avea un par sanatos, s-ar putea sa fie nevoie sa tai mai multi centimetri o data.

Cate fire de par cad pe zi?
La nivelul scalpului, aproximativ 90% din firele de par sunt la un moment dat in faza de crestere (anagen), restul de 10-20% fiind in faza de repaus (telogen). Stadiul anagen al unui fir de par dureaza in mod normal doi-sase ani, timp in care acesta creste cu aproximativ 1 cm pe luna. Dupa incheierea stadiului de crestere, firul de par ramane in repaus trei-cinci luni si apoi cade, fiind inlocuit de un fir nou. Se pot pierde intre 30 si 100 de fire pe zi, mai accentuat toamna si iarna.

Substante nutritive pentru sanatatea parului Acidul folic ajuta corpul sa produca keratina, proteina din care este alcatuit parul. Asa ca, da fuga la magazin si ia suplimente care contin acest ingredient, dar si un coktail de nutrienti care favorizeaza cresterea parului: zinc, biotina si fier. In plus, mananca la fiecare 4 ore nuci, fasole, legume verzi si somon pentru a avea tot timpul resursele necesare. Incearca sa te relaxezi! Stresul incetineste sistemul digestiv (astfel, substantele nutritive nu mai ajung sa hraneasca bine parul) si distruge hormonii, incetinind cantitatea de substante nutritive care ajung in sange si care este necesara dezvoltarii foliculilor de par.

Cauzele caderii parului
* Nasterea;
* Febra;
* Unele interventii chirurgicale;
* Scaderea in greutate;
* Nivelurile prea mari sau prea mici ale hormonilor tiroidieni;
* Deficitul de fier, chiar si in lipsa anemiei, creste sensibilitatea firului de par la factori care ii inhiba cresterea;
* Vopsirea, decolorarea, ondularea permanenta deterioreaza tija firului si pot produce pierderea de par prin rupere.

Sursa: revista Tonica