| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am 19 ani si as vrea sa imi las parul lung astfel incat sa nu mai fie nevoie sa il tund.Nu mai vreau sa ma mai duc periodic la frizerie, nu ca ar fi un motiv de ingrijire personala, dar m-am saturat sa fac acest ''obicei'' periodic.Imi puteti recomanda un tratament pentru regenerarea si cresterea parului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si crezi ca sa ai par lung e mai usor? E mai greu de intretinut. Vin alte probleme la pachet. Scapi de una, dai de alta.
Plus ca tot trebuie tuns, in anumite locuri cel putin, altfel arata aiurea.

Intreaba pe cineva care are parul lung.

Pentru mine personal e mai comod sa fie tuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si de ce vrei tratament ca sa iti creasca parul? Din ce spui, esti ofuscat pe el pentru ca tocmai asta face, creste, iar tu ai vrea sa nu creasca ca sa nu mai fi nevoit sa l tunzi.
Iar ca solutie te ai gandit sa nu l mai tunzi.

Ce face parul tau pana la urma, creste ori nu creste?

| SharpEagle a răspuns:

Strange-l la spate si gata. Nu prea intins, ca sa nu-ti fortezi radacinile. Dar da, parul lung e mai predispus sa cada, e mai pretentios, se intretine mai greu. Cei care-si lasa plete n-o fac tocmai din comoditate (desi ar putea sa para mai comod la inceput), ci mai degraba de dragul ideii de a avea plete.
Exista zeci de produse pe piata, unele chiar bine vazute. Exista si uleiuri, bazate pe ricin, petroleum etc. Gerovital are o serie de produse, mai sunt si de la Alpecin samd.

| Skarr a răspuns:

Poate pare că părul lung e mai ușor de întreținut și mai comod dar nu e așa. Mai ales daca acum ai parul scurt. O sa dureze mult timp până ajungi la o lungime unde poți să îl prinzi ca lumea. Știu pentru că și eu am făcut la fel. Și e extrem de enervant când ai parul mare dar nici nu e destul de mare încă.
Am avut atâtea momente când mă enerva părul așa tare că mi venea sa bag foarfeca in el și să l tai.

| Allemando a răspuns:

Rapunzel, coboară-ți părul!